EmediateAd

Lääkäri Ylelle: Lääkärit vaikenivat rokotteen haitasta

20.8.2010 16:39 (Päivitetty 20.8.2010 16:39)
Kuva: Mikko Stig

Suomessa epäillään, että 14 lasta on saanut nukahteluoireita, jotka liittyvät sikainfluenssaan tai sen rokotteeseen.

STT

Lääkäreitä moititaan siitä, että he ovat jättäneet ilmoittamatta epäilyjä sikainfluenssarokotteen haitoista.

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean ylilääkäri Kari Lankinen on Yle Savon mukaan sanonut, että lääkärit ovat ilmeisesti tieten tahtoen jättäneet ilmoittamatta epäilyistä Pandemrix-rokotteen yhteydessä, vaikka tapauksia on ollut useita.

Ylen haastattelema lastenlääkäri Turkka Kirjavainen HUSin lastenklinikalta kiistää tahallisuuden tai salailun HUSin osalta täysin. Kirjavaisen mukaan ensimmäisiä lasten narkolepsiaoireita tutkittiin jo vuodenvaihteessa, mutta yhteyttä rokotteeseen ei osattu epäillä.

Kuopiossa toimivan Fimean ylilääkärinä toimiva Lankinen on myös kansallisen rokotusasiantuntijaryhmän jäsen.

Ainakin neljällätoista lapsella Suomessa on havaittu narkolepsia, jolla epäillään olevan yhteys sikainfluenssaan tai taudin rokotteeseen.

Narkolepsian oireiden alkaminen on ajoitettu havaituissa tapauksissa alkuvuoteen, jolloin sikainfluenssaepidemia ja rokotukset olivat käynnissä.

Kommentoi artikkelia