EmediateAd

Puska MTV3:lle: Rokotteen ja narkolepsian yhteydestä vain vähän tietoa

23.8.2010 14:41 (Päivitetty 23.8.2010 14:41)
Kuva: Arkistokuva: Tomi Glad

STT

Kansallinen rokoteasiantuntijaryhmä linjaa huomenna, pitääkö sen mielestä sikainfluenssarokotukset lopettaa. Lastenneurologit ovat havainneet lapsilla tänä vuonna poikkeuksellisen paljon narkolepsiaa eli nukahtelusairautta. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on käynnistänyt selvitykset, voisiko sikainfluenssaviruksella tai -rokotteella sekä narkolepsialla olla jotain yhteyttä.

Huomenna rokoteasiantuntijat ottavat kantaa siihen, jatketaanko lasten ja nuorten piikitykset Pandemrix-rokotteella. Toisaalta ryhmä joutuu pohtimaan, voiko lapsille ja nuorille antaa tilalle kausi-influenssarokotetta.

Eskolan mukaan THL on saanut ilmoituksen kuudesta mahdollisesti narkolepsiaan sairastuneesta lapsesta.

– Keskustelu käy nyt niin villinä, että on vielä odotettavissa, että niitä tulee lisää, ennakoi Eskola.

Normaalivuosina uusien lasten narkolepsiatapauksien määrä vaihtelee välillä 2–7.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen pääjohtaja Pekka Puska puolustaa viimevuotista sikainfluenssarokotuspäätöstä. Puska sanoi MTV3:lle, että uhkana oli suuri määrä kuolemantapauksia pandemian takia.

Kommentoi artikkelia