EmediateAd

Yle: Neurologi kutsuttu ministeriöön kuultavaksi

26.8.2010 2:19 (Päivitetty 26.8.2010 2:19)
Kuva: Jussi Nukari

Ylen mukaan rokotetutkimuksen tuloksia säästettiin tiedelehteä varten.

STT

Helsingin uniklinikan neurologi Markku Partinen on Yleisradion mukaan kutsuttu sosiaali- ja terveysministeriön kuulusteluun sikainfluenssarokotuksiin liittyen. Ylen mukaan kutsu koskee sikainfluenssarokotusten haittojen ilmoitusvelvollisuuden mahdollista rikkomista ja väärän tiedon levittämistä.

Ylen tietojen mukaan Partinen on mukana suomalaisessa tutkijaryhmässä, joka on tutkinut jo kuukausien ajan sikainfluenssarokotteen ja narkolepsian mahdollista yhteyttä tieteellistä artikkelia varten.

Ylen uutiset kertoo, että tutkijat jättivät aiemmin kertomatta tutkimuksista, koska ne julkaistaan kansainvälisessä tiedejulkaisussa.

Tutkijat eivät halunneet pilata mahdollisuuksiaan saada nimiään julkaisuun levittelemällä asiaa etukäteen.

– Tiedelehdissä on erittäin tarkka asia että ei saa kertoa mitään tai he eivät julkaise sitä lainkaan, Helsingin uniklinikan neurologi Markku Partinen sanoo Ylelle.

Ylen uutisten mukaan epäilys kerrottiin viranomaisille kesäkuun lopussa. Silloin artikkelin teko oli jo pitkällä.

PÄIVÄN KYSYMYS

Luotatko lääkäriisi?

Keskustelua aiheesta Veikko Herranen, KUOPIO | 26.8.2010 9:58:44 Mitähän tästä pitäisi näin maallikkona ajatella? Onko tutkijoiden kansainvälinen ura ja maine tärkeämpi kuin lasten terveys? Ilmeisesti on... Vastauksia: 1 | Osallistu keskusteluun