Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 07.02.2012 15:19
A A A

Erkki Moisanderista vakuutusjätin pääjohtaja

Tapiola ja Lähivakuutus yhdistyvät

Tapiola ja Lähivakuutus yhdistyvät keskinäiseksi finanssiryhmäksi. Yhdistymisprosessin on suunniteltu kestävän noin kaksi vuotta.

Sen pääjohtajaksi on valittu Lähivakuutuksen nykyinen toimitusjohtaja ekonomi Erkki Moisander. Hän aloittaa tehtävässään 1. tammikuuta 2013.

Varkaudessa vuonna 1953 syntynyt Moisander oli 1983-1987 kokoomuksen kansanedustajana Kuopion läänin vaalipiiristä. Hän on myös toiminut Kuopion kaupunginvaltuutettuna vuodesta 1981 vuoteen 2007. Hän oli myös Kuopion kokoomuksen valuustoryhmän puheenjohtaja ja kaupunginhallituksen toinen varapuheenjohtaja.

Toimitusjohtajana jatkaa Vahinko-Tapiolan nykyinen toimitusjohtaja Juha-Pekka Halmeenmäki.

Ryhmällä on yhteensä noin 1,5 miljoonaa omistaja-asiakasta. Fuusion aikana yhtiöiden nykyiset asiakkuudet säilyvät ennallaan, eikä se edellytä asiakkailta toimenpiteitä.

Ryhmän henkilöstömäärä on noin 4000. Yhdistymisellä ei ole välitöntä vaikutusta henkilöstön asemaan. Fuusion yhteydessä ryhmälle suunnitellaan uusi organisaatio, joka astuu vaiheittain voimaan vuosina 2013-2014.

- Tässä yhteydessä voi syntyä päällekkäisyyksiä, ryhmän lehdistötiedotteessa huomautetaan.

Päällekäisyyksien vaikutus henkilöstömääriin voidaan arvioida vasta sitten, kun suunnitelmat uusista organisaatiosta ovat toteutettavissa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Talous