EmediateAd

Huutokoskella taimisto Ky

6.9.2009 0:01
Kuva: Vuokko Viljakka

Sakari Haverinen (oik.) on tyytyväinen, että omat pojat jatkavat isän työtä. Vieressä Arttu Haverinen.

Lisää aiheesta

Vuokko Viljakka

TE-keskusten investointitukien jakoperusteet ihmetyttävät Joroisten Huutokoskella taimistoa pyörittäviä yrittäjiä Arttu ja Sakari Haverista.

– Kun tukia jaetaan, meidät luokitellaan maatalousyrittäjiksi. Jos taas on kyse verotuksesta ja eläkkeistä, me olemme yrittäjiä, isä-Sakari hämmästelee.

Pysyy perheessä

Huutokosken Taimisto, 57 vuotta toiminut toiminut perheyritys, on siirtymässä kolmannen polven käsiin. Pojat Arttu, 26, ja Antti, 22, pursuavat ideoita yrityksen kehittämiseksi. Yksi niistä on 880 neliön kasvihuone.

– Olisimme voineet saada investointitukea vain pinta-alaltaan 2 500 neliön kasvihuoneeseen. Siinä ei ole mitään järkeä, sillä aiomme jatkossakin keskittyä avomaaviljelyyn. Pienempikin katettu tila riittää.

– Kasvihuone nopeuttaa taimien pääsyä jatkokasvatukseen pellolle. Kasvu alkaa lasikaton alla jo maaliskuussa, ja voimme ottaa työntekijät pari kuukautta aikaisemmin töihin. Avomaaviljelyssä alkuun päästäisiin vasta toukokuussa, Arttu Haverinen selittää.

Tukipolitiikka ei pysäytä perheyrityksen suunnitelmia. Joroisten kunnan yrityksen kasvihuonetta varten takaama 60 000 euron laina on enää valtuuston sinettiä vaille selvä. Tavoitteena on, että rakennustyöt alkavat jo tänä syksynä ja kasvatus alkaa keväällä.

Yksi suurimpia

Huutokosken Taimisto Ky on erikoistunut puuvartisiin kasveihin, koristepensaisiin ja -puihin, marjapensaisiin ja hedelmäpuihin. Suomessa on noin sata taimistoa, joista Haveristen taimisto on kymmenen suurimman joukossa.

– Markkina-alueemme on nelostien itäpuoli. Puita ja pensaista menee Lappia ja Helsinkiä myöten. Kuopion Saaristokaupungissakin on paljon meiltä lähtenyttä vihreää, kertoo äiti Anne Haverinen.

Taimet kasvavat viidellä pellolla eri puolilla Huutokoskea.

– Liiketoimintasuunnitelmaan on kirjattu viljelypinta-alan lisäys 25 hehtaarista 35 hehtaariin 2015 mennessä. Virityksiä on, mutta vapaita peltoja ei ole kovin helppo löytää läheltä, kertoo yritysoppinsa tiimiakatemiasta, Hollannin kasvitarhoilta ja ennen kaikkea perheyrityksestä hankkinut Arttu Haverinen.

Satoja lajikkeita

Taimiston tuotannosta noin 90 prosenttia menee jälleenmyyntiin, viherrakentajille, rakennusliikkeille, taimimyymälöihin ja julkiselle sektorille, muun muassa kunnille, seurakunnille ja tielaitokselle. Tarjolla on useita satoja lajikkeita.

– Meiltä saa tarvittaessa koko paketin perennoita myöten. Puut ja pensaat tulevat omasta taimistosta, muut hankimme yhteistyökumppaneilta, he kertovat.

Taimisto muutti tänä vuonna vähittäismyynnin tilauspohjaiseksi.

– Vähittäismyynti on hyvin pientä ja vähenee vielä. Järjestimme tosin keväällä vähittäismyyntiviikonlopun ja toinen samanlainen on taas tulossa. Silloin meiltä voi ostaa paikan päältä mukaansa vaikka vain yhden pensaan, Arttu Haverinen sanoo.

– Rakennusalan taantuma näkyy tällä alalla vuoden, parin viiveellä. Pihat tehdään vasta valmiisiin kohteisiin. Muistan hyvin 1990-luvun laman. Ihmiset innostuivat laittamaan pihojaan ja taimikauppa kävi vilkkaasti. Nyt näyttää ihan samanlaiselta. Onneksi puutarhanhoito on muotia, tuumii Sakari Haverinen.

Kommentoi artikkelia