EmediateAd

Jatkuvasti uusia investointeja

20.9.2009 9:58 (Päivitetty 20.9.2009 9:58)

Lisää aiheesta

Marika Löf

Suomen Graafiset Palvelut Oy:n toimitusjohtaja Esko Kinnunen kertoo, että yritys on aina asettanut kannattavuuden kasvuhakuisuuden edelle.

- Toimimme niin investointivaltaisella toimialalla, että kannattavuudesta on pidettävä huolta, jotta jatkossakin pystyy investoimaan.

Työntekijämäärä on vaihdellut 20 vuoden aikana 23-42 välillä. Nyt työntekijöitä on 30.

- Emme tiedä, mitä tilauksia meillä on kahden viikon päästä. Jos tässä olisi esimerkiksi 70 henkeä töissä, en kyllä nukkuisi öitäni, Kinnunen sanoo.

Tehokkuutta on pidetty yllä tuotepaletin laajentamisen lisäksi investoimalla muun muassa uusiin koneisiin.

Parhaillaan yritys rakentaa lisätilaa varastointipalveluja varten. Internetissä toimivan varastonseurantajärjestelmän kanssa investoinnin arvo nousee noin 370 000 euroon.

- Viimeisen viiden vuoden aikana investoinnit ovat olleet noin 17 prosenttia liikevaihdosta.

Kasvua näkyvissä

Kinnusen mukaan yritys ei ole tehnyt yhtään tappiollista vuotta vuoden 1994 jälkeen.

Taantuma ja mittavat investoinnit kuitenkin rasittivat viimeisintä huhtikuun lopussa 2009 päättynyttä tilikautta.

Liikevaihto laski noin prosentin edellisestä tilikaudesta 3,1 miljoonaan euroon. Myös liikevoittoprosentti putosi 2,1 prosenttiin. Sitä edeltäneiden neljän vuoden aikana liikevoittoprosentti on ollut keskimäärin 6 prosenttia.

Viime vuoteen asti Graafiset Palvelut osti postituksen alihankintana Itellalta. Kun Itella lopetti postitusyksikön Kuopiosta, Graafiset Palvelut päätti tehdä postituksen itse.

- Otimme kolme postitusammattilaista töihin ja investoimme liki 300 000 euroa osoitteistuslaitteisiin sekä kuoritus- ja kelmutuskoneeseen.

Kinnusen mukaan seuraava tavoite on neljän miljoonan euron liikevaihto.

- Jos tätä suhdannetta ei olisi tullut, olisimme pyrkineet tavoitteeseen jo tällä tilikaudella. Nyt siitä on annettava periksi.

Taloustilanteeseen nähden Graafiset Palvelut on hyvässä vedossa.

- Tällä hetkellä olemme 6 prosentin liikevaihdon kasvussa, vaikka alalla yleisesti ollaan 15-20 prosentin laskussa.

Kommentoi artikkelia