| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Logopee Oy
Hannu Suoranta uskoo Tiehallinnon valtuutuksen kasvattavan yrityksen liikevaihtoa neljänneksen tänä vuonna. Työssä kiehtoo käsillä tekeminen ja uuden luominen, hän sanoo.
Työntekijä Yky Puustinen on Hannu Suorannan luottomies, joka on ollut alalla jo 1980-luvun alkupuolelta.
Lisää aiheesta
- Vesidrink Ky 3.5.09 12:29
Kädenpuristus on jämäkkä. - Terve, terve. Olen mister Logopee. Hannu Suoranta.
Kuopiolaisen opastevalmistajan Logopeen omistaja Hannu Suoranta ja työntekijä Yky Puustinen hääräävät liikennemerkkien kimpussa Tulliportinkadun toimistolla. He uhkuvat intoa ja odottavat bisneksen kukoistavan tänä vuonna.
Tiehallinto on todennut yrityksen valmistamien liikennemerkkien täyttävän asetetut laatuvaatimukset. Nyt yrityksen valmistamia liikennemerkkejä voidaan käyttää maanteiden liikenteenopastuksessa.
- Uskon uusien urakoiden kasvattavan yrityksen liikevaihtoa tänä vuonna neljänneksen. Olemme ainoa tiehallinnon valtuuttama valmistaja Savossa, muuten olisimme harmaata massaa, Suoranta innostuu.
Etelän uhka elää
Tiehallinnon valtuutus on noin kahdellakymmenellä opastevalmistajalla Suomessa, ja erityisesti etelän suuret firmat ovat tarjouskilpailuissa vahvoilla. Miten kolmen hengen pikkufirma, jonka liikevaihto on vain noin 150 000 euroa, aikoo pärjätä?- Emme tavoittele suuria urakoita. Erityisesti pyrimme savolaisten kuntien asiakkaaksi.
Liikennemerkkien valmistus ei ole yrityksen varsinainen leipäpuu. Yritys teippaa liiketiloja ja yritysautoja, suunnittelee logoja, tarroja, lippuja, banderolleja ja valmistaa mainoskilpiä sekä ulko- ja sisäopasteita.
Logopeen tekemiä opasteita näkyy muun muassa Kuopion yliopistolla ja Rissalan lentokentällä.
- Hommamme on kiipeilyä, asennusta ja tikapuilla keikkumista. Työssä kiehtoo käsillä tekeminen ja luominen.
Opasteet ja teippaukset pyörivät Suorannan mielessä päivittäin.
- Kun kävelen kaupungilla, kommentoin jatkuvasti resuisia ja törkeitä kyhäelmiä.
Vielä neljä vuotta
Kuusikymppinen Suoranta on luotsannut Logopeeta 12 vuotta. Varsinaisen elämäntyönsä hän teki ravintola-alalla. Taival alkoi nelisenkymmentä vuotta sitten kuopiolaisen ravintola Matamin vahtimestarina.Hotelli Iso-Valkeisessa hän kohosi "vapisevasta tarjoilijasta hovimestariksi". Uransa huipulla hän oli Kotipizza-ketjun myyntipäällikkönä 1990-luvulla.
- Kotipizzassa kyllästyin ajamaan 100 000 kilometriä vuodessa ja valvomaan öitä.
Mr. Logopee jatkaa yrittäjänä vielä neljä vuotta. Hän uskoo, että yritykselle löytyy jatkaja.
- Omat pojat asuvat Helsingissä eivätkä muuta böndelle. Alustavia vihjeitä on jo annettu muutamille henkilöille. Kyllä taloudellisesti hyvässä kunnossa olevalle yritykselle löytyy jatkaja. Tästä saa muutama tyyppi itselleen elannon.
Eläkepäiviä Suoranta aikoo kuluttaa leppoisasti Saimaan saaressa sijaitsevalla mökillä.
- Onnellisimmillani olen, kun lämmitän mökillä saunaa ja viheltelen.
|
|
Onnistunut yritys
- Kaulamo Engineering Oy 17.01. 00:01 Martti Ripaoja
- Tahkovuori Oy 22.11.2009 0:01 Jussi Kesonen
- Uudet työmiehet kootaan Savossa 15.11.2009 0:01 Anna Laukkanen
- Kaavin Kivi Oy 11.10.2009 0:01 Jussi Kesonen
- Lukkoaitta Oy 4.10.2009 0:01 Jussi Kesonen
- Suomen Graafiset Palvelut Oy 20.9.2009 9:58 Marika Löf
- Huutokoskella taimisto Ky 6.9.2009 0:01 Vuokko Viljakka
- Foto-Helenan Kello ja Kulta 19.7.2009 18:42 Jussi Kesonen
- Kuopion Konepaja 5.7.2009 0:01 Matti Pietiläinen
- Vesidrink Ky 3.5.2009 12:29 Kari-Pekka Issakainen




