| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Rakli ennakoi vuokrien nousevan
Paineet vuokrien nousuun lisääntyvät talouden elpyessä. Kasvukeskusten vuokra-asuntojen kysyntä pysyy vahvana ja vuokrat jatkavat nousua, ennustavat asiantuntijat Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto Raklin tänään julkistetussa barometrissa. Valtaosa vastaajista odottaa nousun jäävän alle 5 prosenttiin.
Uusien vuokra-asuntojen tarjonta kasvaa valtion elvytystoimien myötä käynnistyneen uudistuotannon valmistuessa. Asuntoinvestointien kasvu jatkuu kyselyn mukaan. Siihen kannustavat sekä vuokra-asuntojen suuri kysyntä että elvytystoimet.
Taloudellisen taantuman aikana laskeneet rakennuskustannukset ovat kuitenkin kääntymässä nousuun. Se uhkaa Raklin mukaan pysäyttää lupaavasti alkaneen vuokra-asuntotuotannon kasvun.
Rakennus- ja ylläpitokustannusten nousu ja valtion elvytystoimien loppuminen vähentävät johtaja Eero Saastamoisen mukaan vuokra-asuntoinvestointien taloudellista mielekkyyttä. Pelkona on, että kustannusten nousu nostaa vuokratason useimpien maksukyvyn ulottumattomiin, hän toteaa.


