EmediateAd

Syyskuu alkoi pörssissä hurjalla nousukiidolla

1.9.2010 11:20 (Päivitetty 1.9.2010 11:20) STT

Syyskuu alkoi Helsingin pörssissä selkeällä nousupäivällä. OMXH-hintaindeksi nousi hulppeat 2,9 prosenttia 6 716 pisteeseen.

Suuryhtiöistä matkapuhelinjätti Nokia kuului kirkkaimpiin nousijoihin, kun osake kallistui 3,8 prosenttia tasan seitsemään euroon. Metsäyhtiöistä Stora Enso (+4,5 %) ja UPM (+4,3 %) ottivat ilon irti yli neljän prosentin myötätuulella. Pankkikonserni Nordea kipusi puolestaan railakkaat 5,2 prosenttia.

Huumaa riittikin laajalla rintamalla, kun koko vaihtokärki päätyi plussalle.

Positiivinen vire sai alkunsa jo aamulla, kun paljastui, että Kiinan teollisuustuotanto oli noussut elokuussa ennakoitua enemmän. Euroopan suurissa pörsseissä Lontoossa ja Frankfurtissa nousua kertyi lähes yhtä paljon kuin Helsingissä. Myös Wall Streetillä kurssit lähtivät nousukiitoon, sillä alkuillasta Nasdaq- ja Dow Jones -indeksit olivat kumpikin reilusti yli kaksi prosenttia plussalla.

Kommentoi artikkelia