| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
UPM pysäytti kolme paperitehdasta ahtaajalakon takia
Lisää aiheesta
- Satamalakon sovittelu jatkuu huomenna 9.3.10 23:01
- Satamalakon sovittelu jatkuu huomenna 11.3.10 3:04
- Keskusjärjestöt mukaan satamalakon sovitteluun 16.3.10 17:40
Metsäyhtiö UPM on pysäyttänyt ahtaajien lakon takia tuotannon kokonaan Raumalla, Kaukaan tehtaalla Lappeenrannassa sekä Kaipolan tehtaalla Jämsässä.
Yhtiön mukaan muissa tehtaissa toiminnassa on vähintään yksi paperilinja, joka pyritään pitämään käynnissä tämän viikon ajan.
Kymin tehtaalla suunnitellaan UPM:n mukaan kuitenkin tehtaan toisen paperikoneen pysäyttämistä ylihuomiseen puoleenpäivään mennessä. Tervasaaren tehtaalla puolestaan ollaan puolestaan pysäyttämässä yksi kone torstaina.Lakko hankaloittaa myös Outokummun Tornion terästehtaan toimintaa. Röyttän satamassa Torniossa kaikki toiminnot ovat pysähtyneet.
Sataman mukana seisovat myös Outokummun ruostumattoman teräksen toimitukset ja raaka-aineet. Outokumpu arvioi, että ruostumattoman teräksen ja ferrokromin tuotanto pysähtyy Torniossa viikon sisällä.
Yhtiön mukaan tuotannon pysähtyminen alentaisi Outokummun tulosta noin miljoona euroa päivässä.


