Varkauden tueksi löytyi valovoimaisia ideoita

9.2.2010 14:36 Martti Ripaoja

Varkauden äkillisen rakennemuutoksen pehmittämiseksi on löydetty uskottavia ja elinkelpoisia liiketoiminnan mahdollisuuksia ja kiinnostuneita sijoittajia. Selvittelyssä on sekä uusien metsä- ja bioteollisuustuotteiden tuotantoa että uusia alueita, muun muassa tietotekniikan yritystoimintaa.

Työ- ja elinkeinoministeriö julkisti maanantaina rakennemuutostyön ensimmäisen vaiheen tulokset, mutta konkreettiset yrityshankkeet ovat vielä yritysten päätösten ja pörssisalaisuuden takana.

- On pitkä lista valovoimaisia ideoita, jotka voivat lähteä elämään. Minulla on sellainen tunne, että jotkut ideoista jalostuvat käytäntöön riippumatta siitä, jatkuuko Varkauden tehtaiden toiminta, sanoo Stora Enson Suomen maajohtaja Juha Vanhainen.

Keskustelua aiheesta Hesekiel | 9.2.2010 16:23:34 Varkauden tueksi löytyneiden valovoimaisten ideoiden toteutuksessa toteutuu savolainen myöhäisytytys ja viivyttely liian kauvan ja pitkään ja nähtäväksi jää montako työpaikkaa lopulta tulee toteutumaan kunhan ideat alkavat elää käytännössä!

Jotenkin on jääty tuleen makaamaan liian pitkäksi aikaa ...
Vastauksia: 3 | Osallistu keskusteluun