Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 23.06.2009 21:44
A A A

Kailajärvi lopettaa syömälakkonsa

Wincapita-epäillyn puolustaja: Valuuttakauppaa käytiin

Pyramidihuijaukseksi syytetyn Wincapitan pääepäillyn Hannu Kailajärven puolustajan mukaan sijoitusklubin valuuttakauppaohjelmistolla käytiin voitollista valuuttakauppaa.

Kailajärven puolustajan, oikeustieteen tohtorin Petter Kavoniuksen tiedote julkaistiin tiistaina verkkolehti Sanomat24.fi:ssä. Sen mukaan Kailajärven tiedotusmahdollisuuksista on neuvoteltu kompromissi, jonka vuoksi Kailajärvi lopettaa vajaan viikon kestäneen syömälakkonsa.

Rikostutkinnan takia eristettynä oleva Kailajärvi toimittaa Kavoniuksen mukaan valitsemalleen toimittajalle vastauksiaan joihinkin julkisuuden väitteisiin.

- Puolustaja kuitenkin selvittää hyvin lyhyesti omien tutkimustensa tuloksia niiltä osin, jotka ovat ilman poliisin tai edes päämiehen luovuttamaa tietoa selvinneet, Kavonius kirjoittaa.

Näissä tutkimuksissa on Kavoniuksen mukaan selvinnyt, että jotkut ovat tehneet Wincapitan valuuttakauppaohjelmistoa apuna käyttäen todellista ja voitollista valuuttakauppaa. Hän ei kuitenkaan poliisitutkintaan vedoten valota yksityiskohtia enempää.

Keskusrikospoliisin mukaan Hannu Kailajärvi on tunnustanut, että valuuttakauppaa ei todellisuudessa käyty, vaan klubiin sijoittaneiden rahoja jaettiin pyramidin jäsenille uudelleen.

Petter Kavonius on Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliiton liittohallituksen puheenjohtaja. Sanomat24.fi-verkkolehti on myös liiton jäsenlehti.

OIKAISU: Toisin kuin tässä jutussa aiemmin kerrottiin, Kavonius ei väittänyt Wincapitan itsensä käyneen valuuttakauppaa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Talous