| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
EU:n Ashton patisti Syyriaa ja Israelia neuvotteluihin
EU:n ulkoministeri Catherine Ashton on patistanut Syyriaa ja Israelia jatkamaan epäsuoria rauhanneuvotteluja.
Ashton tapasi Syyrian presidentin Bashar al-Assadin Damaskoksessa, minkä jälkeen hän jatkoi matkaansa Libanoniin.
Ashtonin mukaan Syyrian ja Israelin neuvottelujen jatkuminen on erittäin tärkeä asia EU:lle. Arabimaiden ja Israelin välisen konfliktin ratkaisu avaisi hänen mukaansa ovia monille muille rauhanratkaisuille alueella.
Syyria vetäytyi neuvotteluista viime vuoden alussa vastalauseena Israelin hyökkäykselle Gazaan. Turkki on tarjoutunut toimimaan jälleen välittäjänä neuvotteluissa.
Ashton vierailee Lähi-idän matkallaan myös Israelissa ja palestiinalaisalueilla. Kiertomatkan jälkeen hän matkustaa Moskovaan, missä kokoontuu loppuviikosta niin sanottu Lähi-idän kvartetti. Kvartettiin kuuluvat Yhdysvallat, Venäjä, EU ja YK.


