EmediateAd

Itsemurhaiskut nostivat raivon Pakistanissa

1.9.2010 22:08 STT

Itä-Pakistanissa Lahoren kaupungissa itsemurhaiskujen raivostuttamat ihmiset ovat hyökänneet poliisiasemalle ja tuikanneet sen tuleen. Asukkaiden kiukun nostatti kolmen räjähdyksen sarja, joissa kuoli yli 20 ihmistä ja haavoittui ainakin 170.

Iskut kohdistuivat shiiamuslimeihin, jotka ovat Pakistanissa uskonnollinen vähemmistö. Kohteena oli muun muassa uskonnollinen kulkue, jonka keskellä itsemurhapommittaja räjäytti itsensä.

Pakistanin shiiojen hengelliseen johtajistoon lukeutuva Allama Abbas Komeli moitti hallitusta siitä, ettei se ole kyennyt lopettamaan vähemmistöön kohdistuvia hyökkäyksiä. Hänen mielestään viranomaiset eivät ole tosissaan yrittäneet saada kiinni iskujen alullepanijoita.

Talebanit ja muut ääri-islamilaiset tekevät Pakistanissa hyökkäyksiä shiioja vastaan. Islamistien on arvioitu haluavan horjuttaa niillä hallitusta.

Kommentoi artikkelia