Tanskalaislehti pyysi anteeksi Muhammad-pilakuvia
STT
Tanskalainen Politiken-lehti on pyytänyt anteeksi muslimien loukkaamista Muhammad-pilakuvilla. Lehti on tehnyt sovinnon tanskalaisten muslimijärjestöjen kanssa.
Politiken on ainoa lehti, joka on esittänyt anteeksipyynnön toissa vuonna julkaistuista pilakuvista.
Tanskalaispoliitikot ja monet lehdet arvostelevat Politikenin päätöstä. Karikatyyrit ensimmäisenä julkaissut Jyllands-Posten katsoo, että Politiken-lehti on livennyt muiden tanskalaislehtien rivistöstä.
Politikenin päätoimittaja Töger Seidefaden katsoo, ettei lehti ole sovinnollaan myynyt sananvapautta. Hän painottaa, että lehti pyysi anteeksi vain loukkausta, jonka kuvat ovat voineet aiheuttaa muslimiyhteisölle. Seidefadenin mukaan lehti voisi periaatteessa julkaista uudelleen pilakuvia profeetasta.
Jyllands-Posten julkaisi syyskuussa 2005 pilakuvan, jossa profeetan päähineeseen oli kätketty pommi. Seuraavan vuoden puolella kuvat nostattivat mellakoita monissa muslimimaissa.
Kun pilakuvan piirtäjä Kurt Westergaard oli saanut tappouhkauksia, moni tanskalaislehti - myös Politiken - julkaisi kuvat uudestaan vuonna 2008.




