| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kinnunen keskeytti 50 kilometrin kävelyn
Lisää aiheesta
- Wirkkala heitti EM-finaaliin 30.7.10 11:51
- Wirkkala ja Pitkämäki finaaliin, Haatainen karsiutui 30.7.10 13:53
Jarkko Kinnunen on keskeyttänyt 50 kilometrin kävelyn Barcelonan EM-kisoissa. Hänen valmentajansa Kari Ahonen käytännössä pakotti Kinnusen keskeyttämään noin 45 kilometrin jälkeen.
Nesteet eivät pysyneet Kinnusen sisällä, minkä vuoksi energia ei imeytynyt kunnolla. Kinnunen oli niin voipuneen näköinen, että valmentaja Ahonen yritti saada hänet keskeyttämään jo kahdesti aikaisemmin. Kinnunen kuitenkin ensin kieltäytyi.
Lopulta Ahonen käveli radalle ja kehotti Kinnusta ottamaan järjen käteen.
Heti kun Kinnunen lopetti kävelyn, hän lyyhistyi radan pintaan. Hänet kannettiin paareilla lääkintätelttaan, jossa häntä hoidetaan nesteytyksellä.
Kinnunen oli keskeyttäessään pudonnut kymmenen parhaan joukosta. Ahonen ja joukkueen lääkäri Ilkka Räsänen tekivät yhteisen päätöksen Kinnusen keskeytyksestä, sillä kävelijän terveyttä ei haluttu riskeerata.
Ranskan Yohann Diniz voitti 50 kilometrin kävelyn EM-kultaa. Puolan Grzegorz Sudol otti hopeaa ja Venäjän Sergei Bakulin pronssia. Diniz johti kilpailua alusta loppuun ja voitti Sudolin minuutilla ja 47 sekunnilla.


