EmediateAd

Mika Kallio päristeli kaksi kultaa jääradalla

14.3.2010 20:02
Kuva: Kimmo Turpeinen

Mika Kalliolla piisasi vauhtia jäällä.

STT

MotoGP-kuljettaja Mika Kallio varmisti jääratamoottoripyöräilyn Suomen mestaruudet JR1- ja JR2 -luokissa voitettuaan kaksi lähtöä kauden viidennessä SM-osakilpailussa Iisalmessa.

Yksi osakilpailu on vielä ajamatta, mutta Kallio on karannut tavoittamattomiin lähimmältä uhkaajalta Kari Vehniäiseltä, joka sijoittui molemmissa lähdöissä kakkoseksi.

–Urani alussa kilpailin jäällä ahkerasti, mutta nyt viime vuosina tämä on ollut minulle tosi hyvä treenimuoto. Kolmeen vuoteen en ole SM-sarjaa ajanut, mutta tänä talvena aikataulut sallivat taas koko sarjan ajamisen. Tässäkin lajissa mestaruuden saavuttamiseksi täytyy ajaa erittäin kovaa, yhteensä seitsemän jääradan mestaruutta urallaan voittanut Kallio sanoi.

–Iisalmen molemmat kisat kulkivat oikeastaan saman kaavan mukaan kuin edelliset voittamani kilpailut. Startista pääsin kärkeen ja alkukierroksilla sain nypättyä pienen eron. Sen jälkeen pystyin kontrolloimaan tilannetta ja tiesin, että ilman omia virheitä sieltä ei tule kukaan ohi, Kallio summasi.

Kallio palaa asvalttiradalle, kun kauden viimeinen MotoGP-testijakso ajetaan Qatarin Losailin radalla torstaina ja perjantaina.

MotoGP-kauden avauskisa ajetaan samalla radalla 11. huhtikuuta.

Kommentoi artikkelia