EmediateAd

Rudisha jälleen ME-vauhdissa

29.8.2010 19:24 (Päivitetty 29.8.2010 19:24) STT

Kenialainen David Rudisha on petrannut 800 metrin maailmanennätystä toistamiseen viikon sisään. Rudisha juoksi Rietissä ajan 1.41,01. Hän petrasi edellisenä sunnuntaina Berliinissä syntynyttä ME-tulostaan kahdeksalla sekunnin sadasosalla.

Berliinin ME siirsi Wilson Kipketerin 13 vuotta vanhan ennätyksen historiaan.

Rieti on Rudishalle tuttu paikka ennätyksiin. Viime vuonna hän kiisi samassa paikassa Afrikan ennätyksen. MM-kilpailuissa 2009 Rudisha ei edennyt välieriä pidemmälle, mutta jatkoi kehitystään ja on nyt 21-vuotiaana maailman nopein lajissaan.

Ennätysjuoksussa maanmies Sammy Tangui saatteli Rudishan toiselle eli viimeiselle kierrokselle. Aikaa oli kulunut 48,20 sekuntia. Rudisha paineli maaliin liki kaksi sekuntia ennen toista maanmiestään Boaz Kiplagat Lalangia.

Jamaikalainen Nesta Carter sivusi miesten satasella amerikkalaisen Tyson Gayn kauden kärkitulosta 9,78.

Kommentoi artikkelia