EmediateAd

Vaasan Sport karsii liigapaikasta

23.3.2009 22:02

Lisää aiheesta

STT

Vaasan Sportin 12 vuoden yritys palkittiin, kun se kukisti Joensuun Jokipojat joukkueitten välisessä neljännessä loppuottelussa maalein 2–1 ja saavutti näin historiansa ensimmäisen Mestiksen mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

Voittomaalin laukoi ensimmäisessä jatkoerässä Kim Nabb, kun erää oli pelattu minuutti 52 sekuntia.

Ottelun ensimmäinen kymmenminuuttinen oli kotijoukkueen hallintaa, mutta sitten Jokipojat pääsi otteluun mukaan.

Kolmannessa erässä maalien teon aloitti kuitenkin Jokipojat, kun Matti Näätänen Jani Keräsen syötöstä laukoi kovalla lyöntilaukauksella joukkueensa johtoon. Erän puolivälin jälkeen Jokipojille sattui musta hetki, kun kaksi sen pelaajaa joutui lähes samanaikaisesti jäähypenkille ja Sport sai pelata lähes kaksi minuuttia viidellä kenttäpelaajalla Jokipoikien kolmea vastaan.

Puolustaja Tuomas Immosen lyöntilaukaus lähes siniviivalta upposi Jokipoikien hyvin pelanneen maalivahdin Antti Oren selän taakse ja ottelu oli tasan.

Ensimmäinen jatkoerä toi sitten ratkaisun. Syötön Nabbin ohjaamaan maaliin antoi finaalipelien parhaaksi pelaajaksi valittu Tuomas Takala.

Kommentoi artikkelia