EmediateAd

KRP epäilee lahjuksia kelkkatehtaan kaavoituksessa

5.11.2009 15:45 (Päivitetty 5.11.2009 15:45) STT

Rovaniemen kelkkatehtaaseen liittyvät tontti- ja kaavoituspäätökset johtavat sittenkin poliisin esitutkintaan. Keskusrikospoliisi selvittää, syyllistyikö kaupunginhallituksen entinen puheenjohtaja lahjuksen ottamiseen ja virka-aseman väärinkäyttämiseen vuonna 2007. Vuosi sitten KRP:n ja Rovaniemen poliisin yhteinen talousrikostorjuntaryhmä ei löytänyt tonttikaupoista mitään rikokseen viittaavaa.

Tänään KRP kertoi epäilevänsä, että Ari Ruotsalainen (kesk.) oli päättämässä asioista esteellisenä. Poliisi arvelee hänen saaneen väliyhdistysten kautta vaalitukea Nova Kiinteistökehitykseltä, joka oli osallisena kaavoituskäsittelyssä.

– Vaalituen epäillään olleen omiaan vaikuttamaan siihen, että puheenjohtaja osallistui esteellisenä kaavoitusasian käsittelyyn. Siksi häntä epäillään myös lahjuksen ottamisesta, kertoo KRP tiedotteessaan.

Kehittyvien maakuntien Suomi tuki Ruotsalaisen vaalityötä 10 000 eurolla. Kelkkatehtaan Rovaniemelle rakennutti Nova Group. Yhtiö myi tehtaan viime vuonna rakentajayhtiö Okalle, jolta Kuntien eläkevakuutus osti sen runsaalla 20 miljoonalla eurolla.

Kommentoi artikkelia