| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kokoa luonnonkukista kimppu pöytään
Kesäpöydän kattausta voi piristää kukkakimpulla, jossa on metsämansikkaa, puolukkaa ja nurmitädykettä.
Lisää aiheesta
- Älä parturoi yhtä kohtaa paljaaksi 10.7.10 12:53
Ojanpohja hehkuu uhmakkaista lupiineista ja huumaavanpunaisista mäkitervakoista. Kukat ilahduttavat ohi ajavia lomalaisia, mutta yhtä hyvin ne voi nostaa keskipisteeksi juhlapöytään. Materiaali ei varmasti lopu kesken, vaikka jokainen suomalainen poimisi oman kimppunsa.
Korutaiteilija Nanna Salmi loihtii rikkaruohoiksi parjatuista koiranputkista ja herkistä harakankelloista persoonallisia asetelmia. Hän vakuuttaa, ettei floristin taitoja tarvita.
- Sen kun kerää kukat, valitsee kauniin astian ja alkaa asetella.
Yksinkertaisimmillaan luonnonkukista muotoillaan sekalainen kimppu, jossa kaikki kedon kukat loistavat kilvan. Vaikka perinteinen kimppu on kaunis, voi asetteluun panostaa hieman enemmän.
Villiä ja harkittua
Luonnonkukilla on omat, hehkeimmät kukinta-aikansa, jotka määrittelevät, mitä kukkia asetelmiin kulloinkin on saatavilla. Mutta materiaalia ylipäätään on tarjolla vaikka kuinka paljon ympäri vuoden. Esimerkiksi kukkien lehdet pysyvät kauniina pitkään, ja loppukesän asetelmiin voi lisätä marjoja sekä hedelmiä.
Varpukasvit pysyvät vihreinä jopa läpi vuoden.
- Kuihtuvassa kasvissa on omanlaistaan kauneutta, Salmi muistuttaa.
Hyvin yksinkertaisilla keinoilla voi luoda näyttäviä asetelmia. Patinoituneen sinkkiämpärin täyttäminen koiranputkella ei ehkä aluksi tunnu kovin juhlavalta, mutta se näyttää upealta portinpielessä. Ristiriitaisia ajatuksia herättävä, puutarhoista luontoon karannut lupiini antaa dramaattisen ilmeen.
Asetelmista voi tehdä yksinkertaisen harkittuja tai villejä rönsyjä. Lisäämällä tai poistamalla jotain niiden luonne muuttuu täysin. Aina pitää osata lopettaa ajoissa.
Muita ohjeita onkin vaikeampi antaa, kun kyse on makuasioista ja ennakkoluulottomuudesta. Jopa pahimmat rikkaruohot voivat näyttää upeilta yhdistettynä muihin kukkiin.
Valkoinen raikastaa
Tiettyjä värivinkkejä taiteilija pystyy aina antamaan.
- Jos kimppuun haluaa tehoa, sitä saa käyttämällä vastavärejä, kuten punaista ja vihreää.
Valkoinen raikastaa, ja haastava keltainen tuo asetelmaan ilmettä.Kukan luonnollista olemusta kannattaa kunnioittaa. Esimerkiksi köynnösmäiset hiirenvirnat voi kietoa ohdakkeiden ympärille.
- Luonnonkukan luonteeseen sopii, ettei se ole niin timmissä asetelmassa, Salmi toteaa.
Värien lisäksi myös mittasuhteita on hyvä miettiä. Uppoaako kimppu liian syvälle maljakkoon vai olisiko sittenkin hauskaa vaihtelua, jos asetelma vain vähän pilkistäisi astian reunan yli?
Millaiseen asetelmaan päätyykin, kannattaa testata etukäteen, kuinka kasvit pärjäävät maljakossa.
Kukaan ei halua juhlapäivänä ikävää yllätystä, kun vielä aattona hyvältä näyttänyt asetelma on tärkeän päivän sarastaessa lässähtänyt.
|
|
Kodin juhlat
Kodin askareet
| Kaaos kuriin
|
| Räsymatot pestään ja kuivataan kuteiden suuntaisesti
|
| Hyvästi hienhaju
|
| Raikasta tunkkaiset tyynyt piimällä
|
| Näin peset kesäksi kiiltävät lasit
|
| Siistissä kodissa on fiksusti säilytystilaa
|
Askartelu
| Kranssi meriheinästä
|
| Magneetit
|
| Kimaltavat joulupallot
|
| Kuusenkoriste
|
| Hauska softispukki
|
| Kynttiläkoristelua
|
| Filigraanikuusi
|


