EmediateAd

Minipossut nauttivat joulusta

23.12.2007 14:24
Kuva: Milla Katainen

Elviirakin on minipossu, vaikka se ei enää kovin pieni olekaan. Jenna Ryhänen antaa possulle piparkakkuja.

Kuva: Milla Katainen

Sanonta ”söpö kuin sika pienenä” on totta, Jaana Ryhänen toteaa Elmeri sylissään.

Milla Katainen

Näihin aikoihin moni possu päätyy ruokapöytään, mutta Ryhästen maatilalla Lapinlahdella asustelevat minipossut Elmeri ja Elviira voivat odotella joulunpyhiä kaikessa rauhassa.

Alle vuoden ikäinen Elmeri ja viisivuotias Elviira ovat Ryhäsille tärkeitä perheenjäseniä, jotka saattavat elää jopa 30-vuotiaiksi.

Elmeri asustaa vielä sisällä talossa, mutta Elviira viihtyy paremmin omassa nurkkauksessaan tallissa.

- En missään nimessä ajatellut, että Elmeristä tulee sisäpossu. Sille ei kuitenkaan ollut sopivaa ulkotilaa, eikä Elviira hyväksynyt sitä omaansa, Jaana Ryhänen kertoo.

Niinpä Elmeri asustaa nyt pannuhuoneessa, jonne se on oppinut tekemään tarpeensa. Kevään tullen Ryhänen aikoo kuitenkin tehdä Elmerille oman tilan ulos, sillä leikkaamattomasta karjusta ei pidemmän päälle ole sisäpossuksi.

5-vuotiaalla Elviiralla on jo omat tapansa. Se käy päivittäin ulkoilemassa ja osallistuu perheen kanssa navettahommiin. Lihakarja, hevoset, koirat ja kissa elävät sulassa sovussa possun kanssa.

- Elviiralla on tallilla oma lämpölamppu ja monena aamuna Lilli-kissa on ollut myös nukkumassa lampun alla.

Buumi oli pahaksi possuille
Minipossuja oli Suomessa eniten 90-luvulla puhjenneen buumin aikaan, jolloin ihania pieniä possuja ostettiin jopa kaupunkikoteihin.

Monille tuli kuitenkin yllätyksenä se, etteivät minipossut pysyneetkään mineinä vaan ne kasvoivat isoiksi sioiksi. Possuja jouduttiin lopettamaan pitovaikeuksien takia.

Nykyisin minipossujen jälkeläiset ovat harvinaisia, sillä suomalaisilla poikapossuilla on hankaluuksia jatkaa sukua.

- Näin viime elokuussa lehti-ilmoituksen Elmeristä ja jo seuraavana päivänä ajoimme Mikkeliin hakemaan sitä. Päätös piti tehdä nopeasti, koska minipossuja syntyy vähän ja ottajia on siksi muitakin.

Jouluna luvassa herkkuja
Ennen Elmerin löytymistä Ryhänen harkitsi vakavasti hakevansa minipossun Ruotsista, jossa niitä syntyy paljon Suomea enemmän. Se olisi kuitenkin ollut liian monimutkaista karanteenien ja muiden käytännön asioiden takia.

- Mielestäni minipossu ei ole lemmikkinä sen hankalampi kuin kissa tai koira. Elmeri ei ole pureskellut tai särkenyt mitään. Se vain sotkee vähän levittelemällä vaatteita ja paperiroskiksen sisältöä ympäriinsä. Välillä se ottaa pieniä spurtteja.

Joulunpyhät tietävät erikoiskohtelua myös Elmerille ja Elviiralle.

- Lahjoja ei ole mietitty, mutta eiköhän niille anneta jotain herkkuja. Possut pitävät kovasti omenoista ja pipareista. Elmeri haluaa myös aina aamuisin juoda teevadilta oman tipan maitokahvia.

Minipossu: Roikkomahasika Minipossun juuret löytyvät Vietnamista, josta sikoja tuotiin 1950-luvulla eurooppalaisiin eläintarhoihin. Tarkempi jalostustyö aloitettiin Ruotsissa 1960-luvun puolivälissä.

Suomessa elävät minipossut ovat aasialaisia roikkomahasikoja. Täysikasvuisen minipossun säkäkorkeus on noin 50 senttiä ja paino 60-80 kiloa.

Minisiat ovat luonteeltaan sosiaalisia, älykkäitä, uteliaita ja voimakastahtoisia.

Kommentoi artikkelia

Kissat

Koirat

Hevoset

Muut lemmikit

Eläinkin voidaan tähystää

Minne laitan lemmikin lomalla?

Lemmikit lauteilla

Tämä pitää lemmikin omalla pihallaan

Miljoonakala on eloisa kestosuosikki

Lemmikki paljastaa paljon omistajastaan

Poikasia pullauttava isä

Deku on vilkas pieni laumasielu

Gekon katse hurmaa

Hamsteri tylsistyy ilman puuhaa

Älä ota eläintä pelastamismielessä

Liian suoraan kesyksi

Taantuma ei tunnu eläinrakkaiden lompakossa

Hinnan häntä heilluu

Amalia haluaa pois terraariosta

Siilikaksoset kasvavat gramman päivässä

Dogbook yhdistää nettiajan koirafanit

Tyytyväinen marsu pulisee hoitajalleen

Pursuaako kotisi hauskoja eläinkuvia?

Martta herkutteli jouluna rosollilla ja pipareilla

Gerbiilit nakertavat pahvia kuin silppurikisoissa

Sammakko on pitkäikäinen lemmikki

Pähkinät piiloon talveksi

Sylin täyttävä pupu

Alpakka auttaa terapiassa

Konna kaipaa tilaa ja lämpöä

Fretti on utelias, unelias ja hyvin seuranhaluinen kaveri

Fretit ovat vaativia kavereita

Vikkelä ja leikkisä vauhtipötkö

Kissan ja koiran välimuoto

Degu ja muut eksoottiset kaverit

Pupu aitoo yli esteiden

Taitamattoman sammakko sairastuu

Kasvun ihme tiivistyy todeksi, kun käärmeen nahka irtoaa

Löytöeläin rakastaa uutta kotiaan

Koske vain, eikö ole upea nahka

Papukaija kaipaa lajitoveria

Fretti on utelias, unelias ja hyvin seuranhaluinen kaveri

Lemmikkiä ei voi hyllyttää

Eläimille oma Facebook

Harvinaista perheonnea kilpikonnaterraariossa

Akvaarion pieni ekosysteemi vaatii huolenpitoa

Minipossut nauttivat joulusta

Vikkelät viiksi-niekat

Taitamattoman sammakko sairastuu

Minipossu on erilainen lemmikki

Minipossu-Nikke sulatti sydämet

Vikkelä ja leikkisä vauhtipötkö

Eläimellistä menoa