| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Matkailu ja ravintolat yhä alamaissa
Matkailu- ja ravintolapalvelujen markkinoilla ei näy merkkejä elpymisestä. Alan palveluiden kysyntä laski viime vuonna 7,5 prosenttia ja kannattavuus heikkeni jyrkästi. Kuluvalle vuodelle ei alan elinkeinojärjestön MaRan mukaan ole luvassa parempaa.
– Säästämisasteen nousu, työttömyyden kasvu, alkoholiveron korotukset ja ruoan arvonlisäverotuksen epätasa-arvoisuus uhkaavat pudottaa matkailu- ja ravintola-alan yleisestä talouskehityksestä, sanoi toimitusjohtaja Timo Lappi maanantaina.
Lapin mukaan matkailu-ja ravintolayritysten tulosta painoivat viime vuonna etenkin ulkomaalaisten matkailijoiden väheneminen, veromuutokset ja työttömyys.
Hotellien majoitusmyynnin arvo supistui viime vuonna 10 prosenttia. Ruoan ja alkoholin myynti ravintoloissa jäi noin seitsemän prosenttia pienemmäksi kuin vuotta aiemmin. Henkilöstöravintoloiden myynti väheni peräti 11,5 prosenttia.


