EmediateAd

Hampaat hauen kohtaloksi

9.4.2009 9:37 (Päivitetty 9.4.2009 9:37) Veijo Miettinen

Helmikuun 20 päivä oli hyvä ulkoilupäivä, hyvä päivä vaikka kalamatkalle. Niinpä iisalmelainen Aarne Laakso lähti kesämökkimaisemiin Vieremälle kokemaan Iijärveen laskettuja verkkoja. Verkkojata oli uitettu aivan oman mökkirannan tuntumaan.

Ensimmäinen ote verkkojatan päästä antoi tuntua jostakin suuremmasta. Mitä pitemmälle verkon kokeminen eteni, niin sitä vahvempia nykäisyt olivat. Iso kala oli tulossa. Viimein kokemisavantoon ilmestyi valtaisa hauen vonkale. Kalapeto oli sotkeutunut hampaistaan silmäkooltaan 50 millin verkkoon. Taitavana kalastajana Laakso keinotteli hauen jääkuoren omalle puolelleen.

Viralliset mittaukset osoittivat kalan painoksi tasan 12 kiloa. Pituutta vonkaleella oli 118 senttiä ja ympärysmittakin komealla, mahassaan mätiä kantavalla haukimammalla oli reilut puoli metriä.

Kerrotaan kalatarina vielä menneen vuoden puolelta. Iisalmelainen Jussi Niskanen kertoo joulukuussa Haapajärvestä saamastaan kuhasta, jolla oli painoa 7,180 kiloa. Kalakaverina oli seitsemänvuotias pojanpoika Saku.

Vehmersalmelaiset Tauno Sonninen ja Pentti Mönkkönen kokivat helmikuun lopulla verkojaan Kallavedellä, lähietäisyydellä entistä Vehmersalmen kirkonkylää. Aivan tarkkaa paikkaa kukaan kalamiehet ei toki tahdo kertoa.

Silmäkooltaan 60 millin ja kolme metriä korkeaan monofiiliverkkoon oli uinut komea kuha. Kotipuntari näytti kalalle painoksi tasan kuusi kiloa. Pituutta oli 81 senttiä ja ympärysmitta tasan puoli metriä. Pyyntipaikalla oli jääkuoren ja pohjan välissä vettä reilut 10 metriä.

Kauhea kyrmyniska

On varsin tuttua, että kalan koko kasvaa kalamiehen tarinoissa ajan kuluessa aina vain pitemmälle pyyntipäivästä. Lieneekö Joroisten mies Kari Rautamäki lukenut ennen Matin päivää kalamiehen rukouksen: "Anna luoja kerrankin sellainen kala, ettei tarvitse aina valehdella". Helmikuussa, Matin päivänä Rautamäkeä todella onnisti. Tuli kala jota ei enää tarvitse kehumalla suurentaa.

Verkot oli laskettu pyyntiin Joroisten Maaveteen. Silmäkooltaan 50 millin ja kolmen metrin korkuiseen verkkoon oli uinut kala, jonka Rautamäen mukaan voi saada vain kerran elämässä.

Kalamiehellä täytyy olla aina ripaus onnea, sitä oli myös tällä kertaa, sillä 2,120 kiloa painava ahven oli verkossa kiinni vain kiduskansistaan. Suomen ennätyskalaan jäi enää matkaa 350 grammaa. Pituutta ahvenella oli 47,5 senttiä ja ympärysmittakin muhkea 39,5 senttiä.

Rautamäen mukaan talvi on antanut heikosti kalaa, joskin samaiset luodon tietämiltä on aikaisemmin noussut reilun kilon painoinen kyrmyniska. Mukana kalamatkalla Rautamäellä oli tällä kertaa varsinaisen kalakaverin tuurajana Reijo Nuora.

Varkautelaiset Markku Loikkanen ja Jouni Ahonen kokivat helmikuun alkupuolella verkkojaan Haukiveden Haapioselällä. Kalasreissu ei jäänyt tyhjien verkkojen selailuksi, sillä pyydykseen oli takertunut lähes parikiloinen ahven. Tarkka paino kalalla oli 1,850 kiloa. Pituutta mitattiin puolen metrin verran. Pyyntivälineenä oli silmäkooltaan 55 millin verkko, jolla korkeutta peräti viisi metriä.

Kommentoi artikkelia