| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Itä-Suomen vesissä on nyt hyvin muikkua
Muikku! Suut eivät ole muikeina muikun vuoksi vain valokuvissa, vaan myös ruokapöydissä. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen tuoreen arvion mukaan Itä-Suomen muikkukannat ovat nyt keskimääräistä paremmat.
Nuoria, kolmatta kesäänsä eläviä muikkuja on kasvamassa vähintäänkin kohtuullisesti esimerkiksi Haukivedellä, Puruvedellä, Pielisellä ja myös muualla Saimaan vesistössä. Sisäsavolaiset voivat iloita Konneveden runsaasta muikkukannasta.
Rktl:n tutkijat Pentti Valkeajärvi ja Heikki Auvinen sanovat, että tämänhetkinen kanta kestäisi nykyistä voimakkaammankin kalastuksen, jos muikulle olisi kysyntää.
Nyt muikunsyöjistä on ilmeinen puute koko maassa, joten kalastajat joutuvat rajoittamaan pyyntiä. Hukkaan eivät ihmisille kelpaamattomat muikut toki mene, vaan isommat kalat kuten kuhat, taimenet ja ahvenet popsivat ne kitoihinsa.
Muikku on Suomen toiseksi merkittävin ruokakala silakan jälkeen. Rktl:n mukaan Järvi-Suomessa se on elinehto ammattimaiselle kalastukselle.
|
|


