| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
I Love You Phillip Morris
I Love You Phillip Morris
Star 2, K-13
perustuu tositarinaan miehestä, joka vietti luksuselämää huijarina, joutui vankilaan, tapasi siellä rakastettunsa ja jatkoi huiputtamista tarjotakseen rakastetulleen lokoisan elämän.
Moisia tarinoita maailma on pullollaan, mutta Hollywoodissa on tartuttu tähän kyseiseen neropattiin ilmeisesti siksi, että kyse oli homopariskunnasta.
Ehkä jonkun tuottajan mielestä on ollut rohkeaa laittaa Jim Carrey näyttelemään peppuseksiä ja Ewan McGregor hymyilemään neitimäisesti blondissa tukassaan.Vahinko vain, että elokuva on komediaksi mauton ja kunnon draamaksi liian hömelö ja arvattava moraliteetti. Carreyssä on toki energiaa.
Elokuva on parhaimmillaan alkupuoliskolla, kun päähenkilömme Steven Russell kituu mallikansalaisena vaimonsa käsipuolessa esitellen pilkallisesti omaa ahdinkoaan. Sitten hän astuu kaapista ulos, heittäytyy stereotyyppiseksi homoksi ja sitä myöten kertomus luisuu tyypilliseksi huijaritarinaksi. Sen käänteet ovat niin synkkiä että kyseessä on oikeastaan tragedia tai ainakin todella musta komedia.
Pilkkakirves ei kuitenkaan kohdistu kaksinaismoralismiin, stereotypioihin tai amerikkalaiseen keskiluokkaisuuteen vaan päähenkilön tyhmyyteen ja patologiseen miellyttämisen haluun, jossa ei ole mitään hauskaa.
JARNO LINDEMARK
|
|
Kauhu ja kauhukomedia
- ÄLÄ PELKÄÄ PIMEÄÄ 14.10.2011 0:02 Kaisa Hiltunen
- Ohjaajan piina päättyy 6.10.2011 0:00 Iikka Taavitsainen
- Red Riding Hood - Punahilkka 8.4.2011 0:01 MARKO AHONEN
- Julian silmät 4.3.2011 0:01 OLLI-MATTI OINONEN
- SPLICE 1.10.2010 0:01 OLLI-MATTI OINONEN
- KILLERS 20.8.2010 0:01 KAISA HILTUNEN
- THE WOLFMAN 12.2.2010 0:01 JARNO LINDEMARK
- Hierro - salaisuuksien saari 1.1.2010 0:01
- Paranormal Activity 13.11.2009 0:01 JARMO VALKOLA


