Katso kuvat kaloista!
Haukijätti veti venettä ja katkaisi haavin
Veijo Miettinen
Tuusniemen Kojanlahden kupeessa olevalla pikkujärvellä uistellut Juhani Susineva koki elokuun alussa jännittävän tuokion.
Siiman päässä hän uitteli isoa muikunnäköistä vaappua. Jotakin raskasta tarttui uistimeen. Tuntui kuin viehe olisi jäänyt pohjaan kiinni, mutta ei sittenkään: järvenpohja alkoi elää ja jäi sitten hetkeksi jumiin, lähtien taas liikkeelle.
Siellähän oli iso kala kiinni. Kalapedon voimasta vene alkoi liikkua tyynellä järven pinnalla vetäjän tahdon mukaan.
Alkoi hidas ja jännittävä kalan väsytys. Välillä otettiin pitkiä syöksyjä ja pujahdettiin veneen alle ja taas mentiin. Kala vaikutti tosi voimakkaalta ja ripeäliikkeiseltä. Puolen tunnin jälkeen saalis näyttäytyi ja paljastui valtavaksi haueksi nostattaen pyytäjän pulssin huippulukemiin.
Kamppailu kalan kanssa ei ollut vielä ohi, sillä uutukaisesta haavista katkesi varsi, mutta taitavasti Susineva kampesi kalan veneen pohjalle.
Kolhuja kovassa taistossa koki virvelikin, jonka osia löytyi veneen pohjalta. Vaaka osoitti 115 sentin pituiselle hauelle painoksi tasan yksitoista kiloa. Vyötärön mitta oli huikea 40 senttiä.
Kalan perkkauksessa kävi ilmi, että kysymyksessä naaras. Hauki oli varmaankin suvun kantaäiti, mätiaihio vatsassaan. Susineva arvelee kalalla olleen ikää 15-20 vuotta.
Hämäläisen jättilohet
Savolaiset kalastajat ovat vuosien aikana onnistuneet Tenolla narraamaan valtaisia lohia. Ei kulunut kesä tehnyt poikkeusta. Kuopiolainen Jori Hämäläinen teki heinäkuussa pyyntimatkan lohijoelle. Nuorgamissa pysähdyttiin, josta hän osti Joonaksen vaapun.
Iltayöstä matka jatkui veneellä Veitsikosta Vääränkosken lähtöpaikalle. Tovi vaapun virittelyä ja soutaen matkaan. Puolenyön maissa oltiin Tenon Alapeuralla kalakiven alapuolella.
Ei aikaakaan kun vapa niiaa hiukkasen ja sitten jo voimakkaammin. Kala oli tovin menossa vastavirtaan, mutta kun ei päässyt ylös, niin lähti alas. Neljän kilometrin jälkeen Hämäläinen näki ensi kertaa mitä siiman päässä kuljetteli. Jättiläinen oli kiinni.
Lopulta lohi oli valmis koukattavaksi veneeseen. Kalan mitoilla mentiin Tenon kuluneen kesän pyyntilastojen kärkeen, sillä sen painoksi mitattiin 24,6 kiloa ja pituudeksi 131 senttiä. Suomunäytteen mukaan kalan ikä oli yhdeksän vuotta. Hämäläistä onnisti toisenkin kerran, kalamatkan "kakkoslohi" painoi 17,4 kiloa.
Verkko kävi
Kalastajakaverukset, kuopiolainen Janne Katila ja kaavilainen Matti Vartiainen, laskivat silmäkooltaan 50 millin verkkonsa pyyntiin Kaavin Metsälammille. Tällä kertaa pyydys sattui kalojen oikealle puolelle, sillä verkkoon ui 69 senttiä pitkä siika. Kalalle mitattiin painoa tasan neljä kiloa.
Ikäänsä nähden kovan vastuksen virvelin siiman päähän sai yhdeksänvuotias kuopiolainen Veeti Heikkinen. Ritoniemessä uistimeen tarttui ahvenen köriläs, jolle pituutta mitattiin 31 senttiä. Paino jäi vaa'an puuttuessa toteamatta.
Suonenjokelainen Eero Talja sai virvelillä elokuussa Iisvedestä komean säyneen. Lähes puolimetrinen kala painoi 2,15 kiloa.




