Ihanaa hupsuttelua
Tiina Sormunen
Leijonaharjaksinen Richard ojensi lihaksikkaan kätensä sanattomana. Tartuin siihen niin kuin uimataidoton pelastusköyteen. Seuraavassa hetkessä olin Richardin hellän karheassa syleilyssä, ja pökerryttävässä ykseydessä hän tuuditteli minua ja painoi huulensa kiihkeästi yhtä kiihkeille huulilleni.
Mikäli harlekiinikirjallisuudesta veistelty sitaatti saa posket punoittamaan ja aamukahvin väärään kurkkuun, samaisen kohtauksen voi kokea myös huomattavasti vähäsanaisempana romantiikkarossina. Laura Pehkosen, 24, taiteilema pitsisomiste saa esimerkiksi paidan rintamukseen sipaistuna siirapinkin hupsuttelemaan.
Miehet rautaa Romantiikkarossien tarina sai alkunsa vuosi sitten kesällä, kun Helsingissä asusteleva Pehkonen löysi kierrätyskeskukselta ison pinkallisen harlekiiniromaaneja. Kirjasarjan rohkeisiin juonenkäppyröihin hän ei ollut aikaisemmin perehtynyt, eivätkä ne tehneet tälläkään kertaa vaikutusta. Hömppäromantiikan ylenpalttista intohimoa tihkuva kansitaide sen sijaan kolahti, ja lujaa.
- Ihan heti en löytänyt ideaa, miten harlekiineja voisi hyödyntää, mutta syksyn mittaan ajatus alkoi pikkuhiljaa hahmottua. Aloin visioida, miten kuviin voisi ommella paljon pitsiä ja kitschiä, mikä sopisi mihinkin. Olin jo jonkin aikaa tehnyt nostalgiarosseja, joten ompelutekniikka oli hallussa, Pehkonen muistelee.
- Mielenkiinnosta lukaisin myös yhden hankkimistani romaaneista, ja aika hurjaa meininkiähän se tarjoili. Nykyään naureskelenkin lämmöllä näille yhteistyökumppaneilleni.
Romantiikkarossien työstäminen alkaa kuvasta. Kun sopiva harlekiiniromaanin kansi on löytynyt, saa kuva suojakseen lakkapinnan. Seuraavaksi Pehkonen alkaa ideoida kuvan tunnelmaan sopivia "kehyksiä".
- Panostan korun kestävyyteen, joten en käytä liimaa lainkaan. Ompelen kuvan ympärille koruompelusiimalla esimerkiksi pitsiä, nappeja, helmiä tai paljetteja. Kaikkea ihanaa hömppää.
- Yhden romantiikkarossin tekemiseen menee yhteensä noin pari tuntia, mutta valmistumisaika vaihtelee suuresti. En tee rosseja liukuhihnameiningillä joka ilta vaan fiiliksen mukaan. Joskus joku koru saattaa hautua muutamankin päivän ennen lopullista muotoaan, toiset taas voivat syntyä hetkessä.
Jokainen Pehkosen käsin valmistama romantiikkarossi on ainutlaatuinen. Jokaisella rossilla on myös oma nimi, sillä ne on kastettu lähdekirjallisuutensa mukaan. Ja koska kyse on harlekiiniromaaneista, nimet voivat olla hyvinkin hurjia.
- Oma suosikkini on Laiva puuta, mies rautaa. Myrskyävälle merelle sijoittuneen rakkausseikkailun kapteeni oli kyllä erittäin rautainen tapaus, Pehkonen nauraa.
Tytöt uhkeita Romantiikkarosseilla Pehkonen haluaa viestittää myönteisen kevyttä elämänasennetta. Pienimuotoinen höpsöttely on aina paikallaan, eikä kaikkea tarvitse ottaa niin haudanvakavasti. Vaaleanpunaisten lasien takaa maailma saattaa näyttää yllättävänkin erilaiselta.
- Romantiikan kurssi tuntuu olevan taas nousussa, ja itsekin tunnustaudun puhdasveriseksi romantikoksi. Romantiikkaahan voi olla missä vain, ei pelkästään miehen ja naisen välillä. Se voi olla myös tapa katsella maailmaa, miten näkee ja kokee kaiken ympärillään.
Pehkosen romantiikkarosseja voi bongailla hänen Bling Bling But Different -blogistaan, Tampereen Vaudeville Boutiquesta sekä erinäisistä myyjäisistä.
Rossit on tarkoitettu kaikille, mutta Pehkonen on huomannut kätensä jäljen viehättävän etenkin vahvasti oman tyylinsä tiedostavia naisia.
- Yhtään miestä en ole vielä saanut houkuteltua asiakkaakseni. Moni ostaa korujani myös lahjaksi, sillä samaan pakettiin saa kirjan, josta romantiikkarossi on tehty. Mukaan saattaa lipsahtaa myös huumoria, sillä rossin kylkiäisinä voi tulla tarinaa vaikkapa Vuoriston uhkeasta tytöstä.
Pehkosen tavoin harva hänen asiakkaistaan tunnustautuu harlekiiniromantiikan suurkuluttajaksi. Romantiikkarossien äärellä keskustelua ja ihastelua syntyy kuitenkin aina. Lähes jokaisella on jossain joku tuttava tai sukulainen, joka ahmii intohimoisesti hömppäromantiikkaa. Välillä muutama uskaltaa myöntää lukevansa itsekin salaa harlekiineja.
- Kaikki tuntuvat tietävän lukemattakin, mistä harlekiineissa on kyse, Pehkonen hymyilee.




