EmediateAd

Aiju Salminen - Potaatit

6.4.2010 0:01 IIKKA TAAVITSAINEN

AIJU SALMINEN Potaatit

Sammakko 2010, 96 s.

Aiju Salmisen Potaatit-sarjakuva kertoo suomalaisuudesta pottujen avulla. Potaatti on sisukas, itsepäinen ja luovuudessaan hullu. Kotiin rakennetaan matkailukohteeksi maailman suurin multakasa, avannolla pelotelluille etelän hedelmille tarjotaan saunajuomaksi Jaffaa ja jälkikasvuja eli mukuloita vuoroin kammotaan, vuoroin kaivataan.

Muun muassa Nyt-liitteestä tuttu sarjakuva koostuu suomalaisuuteen liittyvistä yleistyksistä, kiltistä huumorista, pienistä oivalluksista. "It's funny because it's true", sanoisi Homer Simpson, ja niinhän se menee. Potaatit ovat tutun sympaattisia hahmoja, vaikka ne eivät tarjoakaan samanlaisia samaistumiskohteita kuin sika tai alistettu toimistotyöntekijä.

Salmisen paksulinjainen ja pelkistetty piirrosjälki on selkeää, mitä korostaa retrolta maistuva värimaailma.

Potaatit-sarjakuvan ongelma on, että hahmojensa lisäksi se ei tuo mitään mullistavaa suomalaiseen sarjakuvaan. Yhden albumillisen tätä pottuilua lukee mielikseen, mutta seuraavaan osaan tarvitaan jo jotakin aivan uutta.

Kommentoi artikkelia