Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 05.03.2011 00:01
A A A

Jim Thompson - Kylmä kuolema

JIM THOMPSON Kylmä kuolema

Suom. Tarja Lipponen. Johnny Kniga 2011. 303 s. Jos toistakymmentä vuotta sitten Yhdysvalloista Suomeen avioituneen Jim Thompsonin uusin jännäri Kylmä kuolema olisi elokuva, alussa olisi K18-varoitus. Kuvaus on paikoitellen niin makaaberia ja inhorealistista, että sitä ei voi suositella ruokapöytälukemiseksi. Saattaisi yrjöt lentää.

Tekstin lomasta suikertaa mätänevän ruumiin, veren, käryävän ihmislihan, ulosteiden, virtsan ja sperman haju. Raakojen murhien, kidutuksen, sairaan pornon, sadomasokismin ja tunteettoman ihmisvihan henki leijuu kaiken yllä. Kaikki on kuitenkin kerrottu taitavasti, vankalla ammattimaisella otteella.

Kaiken kamaluuden vastakohdaksi kirjailija onnistuu tuomaan tarinaan ylikomisario Kari Vaaran kauniin perheidyllin suloisine, lasta odottavine Kate-vaimoineen kuten myös monia lämpimiä ystävyys- ja kaverisuhteita. Ihmiskuvaus onkin kirjan parasta antia, todentuntuista ja luontevaa.

Poliisi omillaan Kirjailijan edellisessä Suomen Lapista kertovassa Lumienkelit-trillerissä Kari Vaara setvi rikoksia omintakeiseen tyyliinsä.

Tämä poliisimies on saanut luodista polveensa ja kasvoihinsa ja kärsii ankarasta migreenistä. Siitä huolimatta hän pureutuu syvälle veritekojen vyyhtiin ja joutuu vastakkain myös esimiestensä kanssa.

Lahjomaton Vaara käyttää tutkimuksissaan omanlaatuisia menetelmiä, jotka eivät oikein istu käsityksiimme suomalaisen poliisin toiminnasta. Tulosta kuitenkin syntyy, tosin lukuisien epäuskottavuutta läheltä liippaavien tapahtumien kautta.

Matista Kekkoseen Romaanin henkilögalleria runsaudessaan on kuin helluntaiepistolasta.

Toinen toistaan originellimpia tyyppejä tulvii kirjan sivuilta: bilemisut Iisa ja Linda, virolainen Rein Saar, Ivan Filippov, Milo-poliisi, poliisiylijohtaja Jyri Ivalo, Tony Halme, Matti Nykänen, Ilkka Kanerva, Henry Saari, Martti Ahtisaari, Mannerheim, Kekkonen, Lauri Törni ja sotasankarit Arvid Lahtinen ja Toivo Kivipuro, joitakin mainitakseni. Viimeksi mainitut ovat vielä sotkeentuneet sota-ajan Valpon toimintaan ja holokaustiin.

Kirjailijan ainutlaatuinen mielikuvituksen lento yhdistettynä runsaan lähdeaineiston käyttöön takaa lopputuloksen, joka ei jätä kylmäksi. Lukuunottamatta joitakin typeriä vitsejä ja poliisin kovin "epäsuomalaista" toimintaa Kylmä kuolema on varsin laadukas trilleri.

Koska Thompson kirjoittaa englanniksi, lankeaa teoksen onnistumisesta suuri ansio myös suomentajalle Tarja Lipposelle, joka on luonut dialogiin erittäin todentuntuisen puhekielen ilmaisun.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Kirjat