EmediateAd

Jukka-Pekka Palviainen - Rämäpäät leirikoulussa

28.7.2010 0:01 MARJA WELIN

JUKKA-PEKKA PALVIAINEN Rämäpäät leirikoulussa

WSOY 2010, 95 s. Useimmiten haave toteutuvasta leirikoulusta motivoi koululaisia erilaisiin pikkutehtäviin, jotta tarvittavat varat leirikoulua varten saadaan kerätyksi. Näin tapahtuu myös Kuusipuistossa, kun rehtori vihdoin myöntyy lasten suureen toivomukseen.

Jukka-Pekka Palviaisen Rämäpäät leirikoulussa on hauska koululaiskuvaus leirikoulupäivistä Puistolan leirikeskuksessa. Ennenkuin leiri toteutuu siihen tarvitaan talkoohenkeä myös vanhemmilta. Ei aikaakaan, kun äidit eräänä elokuun päivänä laittavat pystyyn sadonkorjuujuhlan, jonka tuotto menee lasten leirikoulun hyväksi.

Odotettu päivä viimeinkin koittaa. Kun leirikoulun bussikuskiksi on lupautunut konstaapeli Tipunen, kaikki näyttää hyvältä. Matias, Roope, Pilkki-Pia ja muut Rämäpäät pääsevät vihdoin matkaan.

Leirikoulussa sattuu ja tapahtuu myös Puistolassa - varsinkin kun ilmoitus karanneesta vangista kiirii Rämäpäiden korviin. Vanki nimittäin liikkuu Puistolan maisemissa. Konstaapeli Tipunenkin joutuu lomansa ohessa virkatehtäviin.

Rämäpäät leirikoulussa on riemastuttava ja lennokas kirja. Vaikka siinä nahistellaan ja tehdään pieniä kepposia, kaikki tapahtuu hyvässä hengessä ja monet luonnon ihmeellisyydet tulevat lapsille tutuiksi. Palviaisen kirja on kevyttä luettavaa, mutta samalla se tuo myönteisellä tavalla esiin lasten erilaisuuden ja heidän kiinnostuksen kohteensa.

Kommentoi artikkelia