Karin Slaughter - Triptyykki
PENTTI PESÄ
KARIN SLAUGHTER Triptyykki
Suom. Annukka Kolehmainen.
Tammi 2009.
Johnilla menee huonosti Karin Slaughterin Triptyykissä. Serkkupoika antoi huumeita, ja John herää murhatun koulutoverinsa vierestä, tyttö on raiskattu ja hänen kielensä leikattu irti. Äiti tukee poikaansa, isä hylkää Johnin.
Vuosien kuluttua John pääsee ehdonalaiseen, ja sama peli jatkuu Atlantassa: muuan prostituoitu löytyy murhattuna, hänen kielensä on purtu irti. Sarjamurhien tutkijat ovat erilaisia: on dyslektikko, jolle lukeminen tuottaa hankaluuksia, on siveysosastolla työskentelevä nainen, joka esiintyy prostituoituna, on paha poliisi, joka käyttää naisia hyväkseen.
Kerronnan myötä paljastuu, että ihmiset ovat vuosikymmenten myötä vaihtaneet nimiään - kyseenalainen keino hämärryttää kokonaiskuvio, joka on hivenen seksistinen ja varsin väkivaltainen. Myötätunto pysyy Johnin puolella, kun hän yrittää selviytyä väkivaltaisessa maailmassa, jota huumeet ja raha pyörittävät, ja jossa avioliitot hajoavat, ihmissuhteet ovat lyhytaikaisia.
Mutta kuka murhaa teinityttöjä?




