| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kata Kärkkäinen - Kahdeksas huone
Kata Kärkkäinen Kahdeksas huone Tammi 2008. 284 s.
Kata Kärkkäinen tarttuu uudessa romaanissaan Kahdeksas huone vaativaan aiheeseen. Kirjan jälkisanoissa hän kertoo viehättyneisyydestään Tuusulan Rantatien kulttuurihistoriallisiin taiteilijataloihin kuuluvaan Onnelan huvilaan. Romaanissa hän yhdistelee Onnelan tunnettua historiaa taiteilijan vapaudella omaan fiktioonsa. Tarkoitus on ilmiselvästi kunnioittaa faktataustaa ja luoda huvilan asukkaista tunnistettavia, joskin itsenäisiä hahmoja romaaniin.
Onnelan historia tarjoaa anteliaat puitteet romaanin tarinalle. Talon menneisyydestä voi ammentaa kulttuuria, 1900-luvun alun kuohuvia aikoja, romantiikkaa ja jännitystä. Kuuluihan täysihoitolana toimineen huvilan vieraisiin Eino Leinokin.
Kärkkäinen johdattelee lukijaa romaaniinsa nykyajan kautta. Anki on entisöijä, joka saa tehtäväkseen Onnelan ikkunaremontin. Ankin etäiseksi jäänyt isä on juuri kuollut. Merkillinen ja yllättävä velipuoli Puma alkaa opastaa Ankia astrologian pariin. Onnelan ikkunaremontin edetessä huoneesta toiseen Anki itse asiassa käy läpi oman elämänsä huoneita. Kyseessä on astrologisesti vaikuttunut itseanalyysi ja eräänlainen terapia.
Kirjan alussa kuljetetaan vuorolukuina kahta aikaa, nykyistä ja vuotta 1936. Kirjan puolen välin tienoilla aikatasot alkavat vaihtua saman luvun sisällä. Tämä on aluksi hämmentävää, mutta osoittautuu toimivaksi ratkaisuksi. Etenkin, kun Anki joutuu tietyllä tavalla mukaan huvilan menneisyyteen.
Kärkkäinen onnistuu luomaan kahdelle aikatasolle oman kielellisen tyylin. Minä-kertoja Anki on perusteltu ja uskottava hahmo kaikkine itsetunto- ja ihmissuhdeongelmineen. Onnelan asukkaista piirtyy ohuempia ja stereotyyppisempiä. Kokonaisuutena he kuitenkin hohtavat hämyistä menneen maailman hehkua.
Kahdeksas huone on sävykkäämpi ja onnistuneempi romaani kuin sitä edeltänyt Kärkkäisen Jumalasta seuraava, joka sekään ei ollut huono. Romaania lukiessani unohdin täysin, että sen tekijän kirjailijuutta kuuluu yhä virallisesti epäillä nähtävästi sen takia, että Kärkkäinen on ollut julkisuudessa myös muissa kuin kirjallisissa yhteyksissä.
Loppua kohti kirjan tapahtumiin liittyvä jännitys vei mennessään. Miten henkilöiden oikein käy? Kärkkäinen vetää tarinalangat kauniisti yhteen kirjan viimeisessä episodissa Hietaniemen hautausmaalla - paikassa, josta kertomus myös alkoi.
Helena Miettinen
|
|
Kotimainen kaunokirjallisuus
- SEPPO JOKINEN - Räätälöity ratkaisu 21.07. 00:01 MIKKO VARIS
- MARKKU ROPPONEN - Kuhala ja kevään ensi ruumis 21.07. 00:01 MIKKO VARIS
- Esko-Pekka Tiitinen - Kiven sylissä 18.07. 00:01 Eija Komu
- Irina Javne - Olen syntynyt, sanotaan 15.07. 00:01 OUTI KAIKKONEN
- Saara Kesävuori - Tarvitse minua 15.07. 00:01 EIJA KOMU
- Hiilenmustaa, verenpunaista. Painavaa, tuoksuvaa, tuntuvaa 01.07. 00:01 RIITTA RAATIKAINEN
- Markku Paasonen - Tulevassa maailmassa 30.06. 00:01 EIJA KOMU
- Teemu Kaskinen & Heikki Heiskanen - Norsun vuosi 29.06. 00:01 PENTTI PESÄ
- Uskon kahdet kasvot 10.06. 00:01 HELENA MIETTINEN
- KATARIINA SOURI - Pillerinpyörittäjä 06.06. 00:02 Rauha Kejonen




