| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
MURIEL BARBERY - Siilin eleganssi
MURIEL BARBERY Siilin eleganssi
Suom. Anna-Maija Viitanen. Gummerus 2010, 374 s. Pariisilaisessa hienostokerrostalossa asuu kaksi ihmistä, jotka liian älykkäinä käyvät sotaa ympäristöään vastaan. 54-vuotias Renée Michel on ruma, köyhä ja töykeä ovenvartijarouva. 12-vuotias kansanedustajaperheen tytär Paloma Josse ei hänkään säteile kauniiden ja rikkaiden piireissä.
Kummallakin on salaisuutensa: Renée lukee paljon ja harrastaa kulttuuria, minkä vuoksi hän on paljon sivistyneempi kuin useimmat talon asukkaista. Huippuälykäs Paloma alisuorittaa tahallaan ja hautoo itsemurhaa päästäkseen eroon tulevaisuudestaan kultakalamaljassa.
Muriel Barberyn romaanissa Siilin eleganssi he kertovat vuorovedoin tarinaa, jossa he kohtaavat vasta viimeisen neljänneksen alussa.
Siihen mennessä taloon on jo ehtinyt muuttaa japanilainen herra Kakuro Ozu, joka näkee Renéen ja Paloman todelliset minät heidän valeasujensa takaa. Sivistyneen miehen kiinnostus muuttaa naisen ja tytön arvioita elämästään.
Kerrostalo on oivallinen, vaikkakaan ei kovin omaperäinen, paikka tarkastella ihmisten luonteita ja käytöstä. Ja kukapa olisi parempi tarkkailija kuin välkky ovenvartija, joka on useimpien silmissä näkymätön. Selväksi käy, ettei aateluus velvoita tai raha takaa hyvää käytöstä.
Barbery esittelee toistakymmentä tyyppiä, joilla on edellytyksiä kunnon pahiksiksi. Oikeita ihmisiä kasvaa kuitenkin vain heistä, joilla on useampia kuin yksi ominaisuus.
Parhaiten kirjailija onnistuu Renéen ja tämän parhaan ystävättären, Manuela-siivoojan nahoissa. Manuelan aristokraattisuus tulee selväksi ilman kirjaviisauttakin, mutta turhan alleviivattua on laittaa Renée pohtimaan sivukaupalla kantilaista filosofiaa.
Siilin eleganssi on pohjimmiltaan kaunis satu, jossa piikikäs Tuhkimo vaihtaa siivoustakin tilalle hetkeksi elegantin leningin. Ilmiselvästä sanomasta huolimatta tarina jaksaa vetää ja hetkittäin yllättääkin.
Tuloksena on viehättävä lukuromaani, josta joku todennäköisesti keksii tehdä ihmissuhde-elokuvan. Loppuratkaisu lupaa takuuvarmat itkut.
|
|
Ulkomainen kaunokirjallisuus
- VLADIMIR MAJAKOVSKI - Minun löytämäni Amerikka 14.03. 00:01 HANNU WAARALA
- Miehen kohtalo 13.03. 00:01 HANNU WAARALA
- ANNE ENRIGHT - Valvojaiset 10.03. 00:01 EEVA SAESMAA
- SAPPHIRE - Precious - harlemilaistytön tarina 05.03. 00:01 PASI AHTIAINEN
- PAOLO GIORDANO - Alkulukujen yksinäisyys 03.03. 00:01 INA RUOKOLAINEN
- Jean Echenoz - Pitkä juoksu 24.02. 00:01 HANNU WAARALA
- Dimitri Verhulst - Valitettavasti 23.02. 00:01 PASI AHTIAINEN
- John Ajvide Lindqvist - Ihmissatama 23.02. 00:01 HELENA MIETTINEN
- Roberto Bolano - Kesyttömät etsivät 21.02. 00:01 HANNU WAARALA
- Jorge Luis Borges - Kuvitteellisten olentojen kirja 21.02. 00:01 HANNU WAARALA




