| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Teemu Forss - Hapankorppumeri
TEEMU FORSS Hapankorppumeri
ntamo 2009, 123 s.
Näyttelijänä Teemu Forss (s. 1973) on tuttu ainakin Kuopion kaupunginteatterin näytelmistä Hotelli Moliére ja Alladdin ja taikalamppu ja hän on tehnyt myös musiikkia. Kirjoittamista Forss opiskeli Kriittisessä korkeakoulussa vuosina 2002 ja 2003. Hapankorppumeri on Forssin esikoiskokoelma, joka alkaa avaralla runolla. Vaikka taivas on täynnä "lintuja ruostetta / tummia tähtiä", kuten Pelle Miljoonan Moottoritien alussa, runon minä ei sykerry, vaan näkee laajemmin: "Lentäkää ilman karttaan rasteja / Me kuvittelemme aarteet."
Ensimmäisen osaston nimi on lupaavasti Sinä, mutta toisen näkökulman sijasta runon minä tuijottaa napaansa. Minää palelee, hän tärisee ja huurteiselta parvekkeelta irtoavat taivaalle säkeet: "huutaa pääni // mustaksi / sihissyt / lamppu."
Kuva on veres, ja verbi sihissyt kuulostaa siltä, että näyttelijä työllistää sanaa kuin muusikko. Seuraavissa kolmessa osastossa Yö, Matka ja Lapsi ääni ei kuitenkaan avaudu, vaan Forssin sanasto jumittuu raidalle, jossa toistuvat haava, huuto, jää, siipi, tärinä, yö, ääni ja hiljaisuuden toive.
Kun sana huuto toistuu kymmenennen kerran, se ei maistu Allen Ginsbergin Huudolta. Huutaminen ei tee hyvää näyttelijän, muusikon eikä runoilijan kurkulle, mutta lapsen huuto on toinen juttu. Lapsen ja lintujen kautta esikoinen palaa alun aarteisiin.
|
|
Kotimainen kaunokirjallisuus
- Jorma Hynninen, Sielun maisemia 00:02 Ansa Heinonen
- Sari Kaarniranta Kadonnut vierelläni 07.02. 00:01
- Sari Peltoniemi Kuulen kutsun metsän peittoon 06.02. 00:01
- Kirjailijan työ on työtä 31.01. 00:02
- Piikkinen pakkopaita puristaa nuorta naista 30.01. 00:01
- Kun koti on vaarallinen 30.01. 00:02
- Sekametelidekkari etsii johtoajatusta 30.01. 00:02
- Meret muuttivat rajojaan 26.01. 00:01
- JUKKA-PEKKA PALVIAINEN - Joku vieraileva tähti 25.01. 00:01
- Tapio Koivukari - Ariasman. Kertomus valaanpyytäjistä 19.01. 00:01 Hannu Waarala


