Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 12.02.2010 21:42
A A A

Maajussit valitsivat pikatreffikumppanit

Onko navetassasi Goldie Hawn? Jos ei, täällä olisi tarjokas!

Maajussille morsian -ohjelman kilpailijat joutuivat perjantain jaksossa valitsemaan saamiensa kirjeiden perusteella viisi ehdokasta tuleviin pikatapaamisiin. Savolaismaajussit kertoivat, että valinta syntyi lopulta helposti.

Vieremäläinen Jouni Savolainen kertoi nimenneensä lehmiään julkkisten mukaan. Tähän tarttui Maarit Kokkolasta:

- Onko lehmiesi joukossa Goldie Hawnia? Jos ei ole, täällä olisi ehdokas, nainen kirjoitti.

Viime aikojen kokemuksistaan kirjoittanut nainen kertoi muun muassa opetelleensa syömään sinihomejuustoa.

- Se ei ole oikein kannatettava asia, vieremäläisisäntä kommentoi, mutta kelpuutti naisen kuitenkin viiden joukkoon.

Muita Savolaisen valintoja olivat Anne, Jaana, Marjut ja Teija. Hän sai kaikkiaan 15 kirjettä.

"Kaksi yli muiden"

Mäntyharjulaisen Juha Sibenbergin postiluukkuun kolahti 13 kirjettä.

- Tekisi mieli sanoa, että yksi on ylitse muiden, mutta oikeastaan niitä on kaksi, mies naurahtaa.

Suoraan Sibenberg ei kertonut, keitä kahta tarkoitti, mutta toinen saattaisi olla helsinkiläinen Pia.

- Mietin edelleen, mitä tekisin elämälläni. En pääse nykyään irti siitä ajatuksesta, että kuulun maaseudulle ja hoitamaan lehmiä ja tietenkin sen unelmieni mieheni kanssa, kemianlaborantti kirjoitti.

Sibenbergin mukaan tutustuminen on edennyt tiiviiseen tahtiin.

- Hän on erittäin mielenkiintoinen ihminen. Meillä synkkaa jutut enemmän kuin hyvin. Pitkiä puheluita ja paljon tekstiviestejä, mies hehkutti.

Pian lisäksi hän valitsi pikatreffeille Katin, Eeva-Liisan, Maaritin ja Jutan.

Emmille kirjetulva

Mikkeliläinen Emmi Tissari herätti kiinnostusta 122 kirjeen edestä. Treffiseuraa valitessaan 25-vuotiasta naista huoletti ehdokkaiden ikä. Vuotta nuorempi Tatu keräsi yksinhuoltajalta pisteet muun muassa lapsirakkaudella.

- Tykkään olla lastenkin kanssa. Varsinkin kummipojan seurassa tulee vietettyä aikaa kun on vaan mahdollista, mies kirjoitti.

Tissari pelkää, että hänen rinnalleen asettuvalta vaaditaan paljon:

- Pitää jaksaa maalaiselämää, pientä lasta ja melko hallitsevaa appiukkoa, nainen kuvaili.

Tatun lisäksi paikkaa kauniiksi kehutun mikkeliläisemännän rinnalta tavoittelevat Janne, Juho, Markus ja Kari.

Maajussit kohtaavat valitsemansa kumppaniehdokkaat ensi viikon jaksossa silmästä silmään. He myös joutuvat valitsemaan viiden minuutin kohtaamisten jälkeen ehdokkaiden joukosta ne kolme, joihin haluavat tutustua lähemmin.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Viihde