NHL SLAPSHOT
MARKO AHONEN
Wii Uusi Electronic Artsin NHL-peli on joka vuosi tämän maan suosituimpia pelijulkaisuita. Vaikka NHL Slapshotin nimessä on myös lyhenne NHL ja kyseessä on saman firman julkaisu ja sama urheilulaji, Slapshotia on kuitenkin turha verrata perus-Änäriin.
Slapshot tietää, että Wiissä ei ole HD-konsolien tehoja. Joten kun Xbox 360:n ja Playstation 3:n erinomainen NHL simuloi lajia mahdollisimman tarkasti, Slapshot keskittyy hauskanpitoon. Silti se on aito urheilu- ja lätkäpeli.
Peli tulee isossa paketissa, joka sisältää pienen lätkämailan muotoisen erikoisohjaimen. Ensin se kootaan - kohtalaisen kova urakka - ja sitten ohjaimet sujautetaan mailan sisään. Tämän jälkeen pelaaminen onnistuu täysin muovimailalla ja ohjainten perinteisillä namikoilla.
Parasta Slapshotissa on pelimuoto, jossa ura aloitetaan hädintuskin kouluikäisenä juniorina. Siitä edetään ikäkausi kerrallaan joukkuetta ja sarjaa vaihdellen. Tavoitteena on tulla aikuisena aidoksi NHL-tähdeksi ja Stanley Cup -voittajaksi.
Pelaaminen on tehty helpoksi, eikä se ole yhtä hektistä kuin HD-NHL:ssä. NHL Slapshot on viihdyttävä urheilupeli sananmukaisesti koko perheelle.




