| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
The Eye of Judgment Legends
Jo pari vuotta sitten ilmestyi Playstation 3:lle massasta poikkeava strategiapeli Eye of Judgment, jonka pelaamisessa tarvittiin EyeToy-kameraa ja pahvisia pelikortteja. Käsikonsoli PSP:n uunituore Eye of Judgment Legends toimii pelinä samoin, mutta enää ei tarvita mitään ylimääräistä tilpehööriä. Pelkkä pelilevy riittää.
Eye of Judgment oli ja on yhä kunnianhimoinen projekti, joka onnistuu enemmän kuin epäonnistuu. Virtuaalikortteja asetellaan 3x3-ruudun kokoiselle pelialustalle. Pelin voittaa, kun saa viisi ruutua oman joukkueen haltuun. Pelaamista voisi verrata shakkiin. Jokaisella kortilla hyökkäys- ja puolustusvoimansa ja -suuntansa. Ruuduilla ja kortilla on viisi erilaista elementtiä, tärkeää sekin. Muitakin ominaisuuksia korteilta löytyy.
Näin keskinkertaisella älyllä varustettu pelaaja sai harjoitella Eye of Judgmentia aikansa ennen kuin homma sujui luontevasti. Eye of Judgment Legends ei sovi hätäiselle eikä ajattelua pelkääville. Pelisysteemi on monipuolinen ja antoisa, kunhan sen vain ensin ottaa kunnolla haltuun. Sonylle pisteet rohkeudesta poiketa massasta ja pelaajan älykkyyteen luottamisesta.
Marko Ahonen
|
|
Playstation 3
- UBISOFT - Rayman Origins 05.01. 00:01 JOHANNES VALKOLA
- VOLITION - Saints Row: The Third 22.12.2011 0:01 JOHANNES VALKOLA
- FROZENBYTE - Trine 2 22.12.2011 0:01 JARMO PITKÄNEN
- SCEE LONDON STUDIOS - Dancestar Party 22.12.2011 0:01 JARMO PITKÄNEN
- UBISOFT - Assassin's Creed: Revelations 22.12.2011 0:01 JOHANNES VALKOLA
- Call of Duty: Modern Warfare 3 28.11.2011 0:01 JARMO PITKÄNEN
- F.E.A.R. 3 11.7.2011 0:01 Johannes Valkola
- Shadows of the Damned 11.7.2011 0:01 Marko Ahonen
- RED FACTION: ARMAGEDDON 12.6.2011 0:01 JOHANNES VALKOLA
- LEGO PIRATES OF THE CARIBBEAN 12.6.2011 0:01 MARKO AHONEN


