Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 31.07.2011 12:27
A A A

"Biisit on mun aivopieruja"

Petri Nygård: Tällaista on elämäni

Biiseissään Petri Nygård juo jallua, kossua ja kaljaa, ja niin tosielämässäkin. Ei räävittömiä keikkoja täysin selvin päin tehdä.

- Välillä tulee darra, mutta sitten vain uuteen nousuun.

Nygårdin elämäntyyli on suurin syy siihen, etteivät 37-vuotiasta miestä odota kotona edes kotieläimet.

- Semmosta tyttöystävää ei ole, joka haluisi olla ihmisen kanssa, joka on viikosta 3-4 päivää keikalla, sen jälkeen kaksi päivää kotona aivot narikassa ja lähtee taas. Missä välissä ehtisin olla ihana poikaystävä, hän toteaa itsekin.

Suomen maasta ei löydy montaakaan paikkaa, jossa Nygård saisi olla oma itsensä. Tuntemattomilla tuntuu olevan pakottava tarve lyöttäytyä rääväsuun seurueeseen.

- Kyllä sitä pesää irtoaa. En ajatellut, että kiertue-elämä olisi niin räikeää, mutta kyllä se ainakin meillä on. Kun menee minne vain, niin pesää ja viinaa tullaan suorastaan tyrkyttämään.

Nygård sanoo kommentin todeten, ilman hitustakaan ylimielisyyttä äänessään. Sellaisella, mikä on arkipäivää, ei tarvitse pidemmän päälle leuhkia.

- Tätä mun elämä on. En osaa tehdä mitään muuta enkä tehdä biisejäkään mistään muusta kuin viinanjuonnista ja hauskanpidosta. Biisit on mun aivopieruja, ei niissä ole mitään tiettyä sanomaa, mutta hyvä, jos joku saa sieltä irti jotain hienoa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Viihde