Nettiäänestys ratkesi
Pia Pakarinen on ihanin!
Merja Raatikainen
Jos luotetaan Savon Sanomien lukijoiden vainuun, joensuulainen Pia Pakarinen saa painaa lauantaina vaaleille kutreilleen Miss Suomen kimaltavan tiaran.
Lehden lukijat valitsivat 20-vuotiaan Pakarisen kauneimmaksi nettiäänestyksessä. Nuori nainen sai 314 ääntä.
170-senttinen ja 52 kiloa painava Pakarinen on syntynyt ja viettänyt nuoruutensa Juuassa. Joensuuhun hän muutti vuonna 2009. Missikisoja hän on seurannut pienestä tytöstä asti.
Kiertueelta hän on saanut lisää itsevarmuutta.
-Kasvan tämän matkan aikana tytöstä naiseksi, Pakarinen on kertonut MTV3:n Viihdeuutisille.
Pakarinen nimeää missi-idolikseen toisen itäsuomalaisen naisen, Kuopiossa varttuneen ja vuonna 1997 Miss Suomeksi valitun Karita Tykän.
-Hän tietää mitä tahtoo ja tekee töitä haaveidensa eteen määrätietoisesti, neito kertoo missiblogissa.
Numerolla kymmenen kilpaileva Pakarinen viihtyy kuntosalilla, keittiössä ja luonnossa.
Kuopiolainen Nina Mikkonen sijoittui nettiäänestyksessä toiseksi. Tumma Mikkonen keräsi kotimaakuntansa kannatusjoukoilta 193 ääntä.
Miss Suomi valitaan lauantaina MTV3-kanavalla klo 19.30 alkavassa suorassa lähetyksessä.




