Possun kokoinen ennätyshauki
Veijo Miettinen
Nilsiäläiset Aulis Pitkänen, Juha Taskinen ja Hannu Kuivalainen ovat porukalla uittaneet verkkojaan jään alla Syvärin Killonselällä.
Maaliskuun 29. päivä jääulapalle verkkoja kokemaan lähtivät Taskinen ja Pitkänen, sillä työkiireet pitivät Kuivalaisen pois mieleisen harrastuksen parista.
Kalastajat hurauttivat hetkessä verkkoavannolle. Sää oli mitä parhain; aurinko paistoi ja kevät teki tuloaan. Miehet juttelivat kuulumisiaan. Taskinen veti verkkonarua, ja Pitkäsen päästeli verkoista muutamia lahnoja.
Jatassa viimeisenä oli viiden metrin korkuinen kaksoispauloitettu ja solmuväliltään 55 millin Pietarin kalaverkko. Jos verkko olisi nimensä veroinen, kalaa pitäisi tulla.
Verkko lähestyi uhkaavasti loppuaan, eikä merkkejä kunnon kalasta ei tuntunut. Samassa miesten puheet loppuivat kuin veitsellä leikaten. Avannossa näkyi valtavan kokoinen hauen pää. Siihen se vain ilmestyi, ilman minkäänlaista ennakkovaroitusta, ei pienintäkään nykäisyä.
Neljä kättä tavoitteli petokalasta otetta, ja pian possun kokoinen hauki potkiskeli jääkuoren paremmalla puolella. Kalastajat tarvitsevat myös onnea, ja sitä oli nyt mukana, sillä vonkale oli verkossa kiinni vain hampaistaan.
Hauki punnittiin ensin henkilövaa'alla, joka näytti 15,3 kiloa. Virallisempi punnitus tehtiin kyläkaupassa, jonka vaa'asta loppuivat lukemat 15 kilossa. Onneksi sienikauppiaan mittauslaitteessa riitti tehoja: kalan viralliseksi painoksi saatiin 15,2 kiloa.
Pituutta pedolla oli 127 senttiä. Ympärysmittakin oli muhkea 58 senttiä. Suomen ennätyshaukeen matkaa jää reilut kolme kiloa, mutta lajissaan tämä on yksi kalakilpailumme suurimmista yksilöistä.
Syvän veden jättikuha
Kuhakannat ovat vuosi vuodelta parantuneet ja kalojen koot kasvaneet. Viime vuonna Savon Sanomien kalakilpailussa rikottiin sarjan voittajan kohdalla täpärästi kymppikilon raja.
Helmikuussa leppävirtalaisten Seppo Halosen ja Esko Könösen Koirusvedestä saama jättikuha rikkoi reilusti ennätyksen 11,3-kiloisella kalalla. Suomen ennätyskalaan jäi reippaat pari kiloa. Lähes metrinen vonkale ui verkkoon 20 metrin syvyisessä vedessä.
Talven käännyttyä kohti kevättä pilkkijät alkoivat saada saalista. On tullut isoja haukia ja komeita ahvenia.
Kuopiolainen Osmo Pajusilta oli maaliskuulla narraamassa kyrmyniskoja Roikanvedellä Tytönsaaren kupeella.
Talvi oli ollut hyvä, isoja ahvenia oli riittänyt pannulle.
Nyt Pajusillalla oli siiman päässä omarakenteinen pystypilkki.
Syöttinä oli kaksi kärpäsentoukkaa ja ahvenen silmä.
Kalan iskusta kävi heti selväksi, ettei kysymyksessä ollut sormenmittainen kukkoahven, vaan kunnon isomus.
Ahven nousi kairanreikään, mutta neljän tuuman avanto osoittautui turhan ahtaaksi.
Onneksi onkimies sai kädellään kalasta otteen ja veti vonkaleen jäälle. Pajusillan pilkkiahvenelle asettama kilon tavoiteraja rikkoutui, sillä apteekin vaaka näytti kalalle painoa 1,062 kiloa.




