Elokuvat 1.2.2012
Marko Ahonen
Double Team - kova kaksikko
TV5 klo 21.00-23.00
Double Team (1997) on ihan tavallinen b-luokan toimintajännäri, mutta ohjaaja Tsui Hark nostaa elokuvan viihdyttävyystasoa. Toimintaa on paljon, ja se näyttää hyvältä. Missään ei ole mitään järkeä ja draaman ja näyttelemisen taso on matalalla, mutta sehän kuuluu asiaan.
CIA-agentti Jack Quinn (Jean-Claude Van Damme) mokaa, joten hän joutuu pysymään piilossa jonkin aikaa. Kun roistot uhkaavat Jackin vaimoa, mies palaa ihmisten ilmoille. Apua antaa suulas asekauppias (Dennis Rodman).
Näyttelijättäret
Yle Teema klo 21.45-23.30
Näyttelijä Marceline (Valeria Bruni Tedeschi) on lapseton sinkku. Neljänkympin kriisi iskee naiseen juuri, kun hän harjoittelemassa uutta vaativaa roolia. Ohjaajan avustaja Nathalie on Marcelinen vanha tuttu. Nathalie luopui aikoinaan näyttelemisestä perheen vuoksi. Ranskalainen draama Näyttelijättäret (Actrices, 2007) kertoo elämän vaikeista valinnoista. Niitä on pakko tehdä, vaikka seurauksista ei voi koskaan olla varma.
Tyttö ja hattu
TV1 klo 13.00-14.30
Hyöhenenkevyen musikaalikomedian Tyttö ja hattu (1961) nuori päähenkilö Mirja (Pirkko Mannola) lähtee maailmalle etsimään onneaan. Matkallaan Mirja kohtaa monenlaisia ihmisiä, muun muassa nuoren ekonomin (Esko Salminen). Esko Salminen valmistui teatterikoulusta juuri ennen kuvauksia. Linnanmäellä kuvattu jakso saattaa aiheuttaa joissakin katsojissa nostalgisia väristyksiä.




