U2-yhtye herättää tunteita Facebookissa
"Ei saa antautua keski-ikäisten rokkareiden vietäväksi"
Johannes Palmgren
U2-yhtyeen keikat perjantaina ja lauantaina ovat herättäneet kiivasta väittelyä yhteisöpalvelu Facebookissa.
- En tajua, miten ihmisillä riittää rohkeutta mennä U2:n keikalle. On noloa digata niin p*skaa bändiä, kommentoi eräs kirjoittaja.
- Niin, koska on aina niin tärkeää olla viileä ja trendikäs, eikä antautua keski-ikäisten stadionrokkareiden hittibiisien vietäväksi, kuuluu vastine kommenttiin.
Keikalle jo liput ostaneet hehkuttavat yhtyettä ja fiilistelevät illan keikkaa. Bändiä, tai sen tekopyhäksikin haukuttua maailmanparantaja-nokkamiestä Bonoa, vihaavat keskittyvät solvaukseen. Seuraava vuoropuhelu kertonee paljon.
- Mielestäni U2 on musiikillisesti aika lailla umpisurkea - myös ennen vuotta 2000 tehtyjen kappalleiden osalta, kritisoi eräs kirjoittaja.
- On muuten ukoilla käynyt pulla, kun musiikillisesti umpisurkea haahuilunippu on noinkin paljon myynyt levyjä ja moista vingutusta tulevat ihmiset vielä katsomaankin.
- P*skankin on oltava hyvää ruokaa, siitä kun ovat sadat miljoonat kärpäset todisteena.
Ei aivan sataa miljoonaa, mutta yli sataatuhatta katsojaa odotetaan todistamaan irlantilaisyhtyeen kahta keikkaa Helsingin olympiastadionille.




