| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Britannian kuninkaalliset julkaisevat perhealbuminsa
Britannian kuninkaallinen perhe avaa kuva-arkistojaan kansalle. Perhealbumit julkaistaan kuvien jakamiseen tarkoitetussa Flickr-verkkopalvelussa.
Nettiin on tulossa yli 600 kuvaa, jotka esittävät kuningatar Elisabetia virallisissa tilaisuuksissa, palatsin taidekokoelmia ja kuningasperheen jäseniä lapsina. Kuvien joukossa on muun muassa Elisabetin ja hänen poikansa prinssi Charlesin vauvakuvat.
Luvassa on myös hovin juhlissa otettuja kuvia "kulissien takaa". Vuonna 1997 auto-onnettomuudessa kuollut prinsessa Diana pääsee mukaan hovin albumeihin yhdessä poikiensa prinssi Harryn ja prinssi Williamin kanssa.
Buckinghamin palatsin edustaja sanoo, että Flickr-kuvat on hovin uusin tapa pysyä mukana tekniikan kehityksessä.
Vuonna 2001 kuningatar Elisabet sai kännykän, ja hovilla on oma YouTube-kanava. Kuningattarella on myös iPod, jonka avulla hän nauhoitti joulutervehdyksen vuonna 2006.
Viihdeuutiset
- Elävien kirjoihin -elokuva toteutuu Kuopiossa 07:00 Risto Löf
- Varas vei Marco Hietalan identiteetin Siperiassa 08.02. 13:40 Sanna Inkinen
- Uudistus ei tappanut lottointoa 07.02. 19:45 Lari Vesander
- Jenni Haukiossa Dianaa ja Michelle Obamaa 07.02. 09:37 Sanna Inkinen
- Elokuvahanke vailla 160000 euron rahoitusta Kuopiosta 04.02. 10:45 Risto Löf
- Osallistu talvikuvakilpailuun! 03.02. 22:11 Jussi Murtasaari
- Voittajalla kotijärvi kohdalleen 03.02. 09:53 Seppo Kononen
- The King’s Singers konsertoi Kuopion Nuorisokuoron kanssa 03.02. 07:00 Iikka Taavitsainen
- Muotoilijoita palkittiin Lahdessa 02.02. 21:54 STT
- Filmikroisos Cameron panostaa Uuteen-Seelantiin 02.02. 15:30 STT


