EmediateAd

Tietokone-lehti ennustaa:Hissillä taivaalle 2020-luvulla

10.3.2010 17:09 Päivi Saarilahti

Avaruusmatkailu saa tuoreimman Tietokone-lehden mukaan uusia piirteitä 2020-luvulla. Lehti spekuloi tulevaisuutta ennustavassa juttupaketissaan, että hiilinanoputkesta rakennettu hissi voisi toimia linkkinä avaruusaseman ja maan välillä.

Hiilinanoputki on lehden mukaan ainoa tunnettu materiaali, joka ei avaruudesta roikotettuna katkeaisi omasta painostaan. Köysi laskettaisiin satelliitistä 36 000 kilometrin korkeudesta alas maahan nähden paikallaan pysyvältä radalta.

Lehti ennakoi, että järjestelmä pudottaisi nykyisellään 20 miljoonasa euroa ihmiseltä kustantavan avaruusmatkailun hinnan tuhannesosaan.

Lehden mukaan avaruuteen syntyy myös teollisuutta, joka hyötyy katkeamattomasta aurinkoenergiasta, painottomuudesta, tyhjiöstä ja äärimmäisestä kylmyydestä.

Avaruusmatkailuun paineita tuovat artikkelin mukaan isot meteorit, jotka voivat törmätessään tuhota ihmiskunnan sekä ihmiskunta itse, joka on myös osoittanut merkkejä itsetuhoisuudestaan.

Kommentoi artikkelia