| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Veikko vastaa
Kesän kirkas huomen kaikille!
Olkoon kesämatkailu ensimmäinen teemamme. Nimimerkki 65 km/h haluaa tietää, "kuka hemmetti keksi asuntovaunut".
Kysymyksen sävyvivahteesta päätellen lienee turvallisinta vastata, etten se minä ainakaan ollut. Mutta kuka?
Vaeltavilla romaneilla ja kiertelevillä sirkus- ja esiintyjäseurueillahan oli hevos- tai härkävetoisia asuntovankkureita jo kauan ennen auton keksimistä. Englantilaisen karavaanarijärjestön mukaan ensimmäinen (hevosvetoinen) vapaa-ajan asuntovaunu valmistettiin 1884. Joidenkin lähteiden mukaan sen olisi värkännyt Bristol Carriage Company jo 1880.
Autovetoisten asuntovaunujen arvellaan syntyneen vuoden 1915 paikkeilla. 20-luvun Yhdysvalloissa niitä ainakin oli.
Walesilainen museo pitää kuitenkin kokoelmassaan olevaa pyöräkopperoa todennäköisesti ensimmäisenä varsinaisesti autolla vedettäväksi suunniteltuna matkailuvaununa. Sen rakensi amatööritaiteilija A.W.Haslaw vuonna 1908.
Johan myrkyn lykkäsi, toteaa Ramses Bond. Hän kertoo lukeneensa, ettei Egyptin kuningatar Kleopatra uusimman tiedon mukaan surmannutkaan itseään myrkkykäärmeen avulla, vaan ilmeisesti myrkkykatkoa juomalla. Mutta mitä on tuo karu juoma?
Myrkkykatko on sarjakukkainen kasvi (Conium maculatum), joka muistuttaa ulkonäöltään varsinkin nuorena koiranputkea. Erottavia tuntomerkkejä ovat katkon sileä, punatäpläinen varsi ja paha, kissanpissaa muistuttava haju. Myrkkykatkoa kasvaa melko harvinaisena Etelä-Suomessakin.
Kasvin tehoaine on koniini-niminen alkaloidi. Myrkytys aiheuttaa halvaantumisen, joka alkaa jaloista tunnottomuutena ja kylmyytenä, ja johtaa kuolemaan hengityselimistön halvaantuessa.
Sydämen toiminta ja uhrin tajunta ja puhekyky yleensä säilyvät melkein viimeiseen asti, mikä tekee myrkkykatkosta kätevän aineen ajatellen esimerkiksi ikimuistoisten viime sanojen lausumista jälkipolville. Tuomittinhan myös antiikin filosofi Sokrates tekemään itsemurha myrkkykatkoa juomalla.
Lopuksi jotakin ihan muuta. T.Korhonen näki lehdessä ilmoituksen, jossa keskolainen K-rauta mainosti epäkeskohiomakoneita. Rikkurikauppias vai keskosena syntynyt, joka ei vielä miellä kaupparyhmää omakseen, T. miettii.
Kolmas vaihtoehto on tietenkin se, että epäkeskohiomakoneella hiotaan kaikki epäkeskolaisuus pois. Mutta kannattanee käydä kahvituspäivänä tarkistamassa, tarjoaako kyseinen rautakauppias sumpin seuraksi ässäpipareita.
Voit lähettää Veikolle kysymyksiä tai palautetta sähköpostilla osoitteeseen: veikko.virtanen@savonsanomat.fi tai postitse osoitteeseen Savon Sanomat Päivyri/ Veikko Virtanen PL 68 70101 Kuopio.
|
|
Veikko vastaa
- Veikko Virtanen 06.02. 00:01
- Veikko vastaa 30.01. 00:01
- Veikko Virtanen 23.01. 00:01
- Veikko vastaa 16.01. 00:01 Veikko Virtanen
- Miten lehmä onnistuu tuottamaan valkoista maitoa? 09.01. 07:25
- Veikko vastaa 02.01. 00:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 19.12.2011 0:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 12.12.2011 0:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 5.12.2011 0:00 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 28.11.2011 0:01 Veikko Virtanen


