| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Veikko vastaa
Tervehdys, lukijat. Jokos olette tottuneet näihin arktisen kylmiin lämpötiloihin?
Jokunen aika sitten puhuimme vyötärölihavuudesta, ja kerroin, että vatsaonteloon kertynyt liikarasva aiheuttaa monia sairauksia. Vyötärön maksimimitoiksi ilmoitin naisilla 90 senttiä ja miehillä 100 senttiä.
Sain sähköpostia Vyötäröä etsivältä, jolle hoitaja oli kertonut vastaaviksi mitoiksi 80 ja 90 senttiä.
Tarkkaa mittaa ei luonnollisesti ole olemassa. Yleisimmin kirjallisuudessa mainitaan nuo minun esittämäni luvut, mutta muitakin esiintyy.
Vyötärön mitta ei sitä paitsi ole ainoa seurattava asia, kun terveyden riskitekijöitä kartoitetaan.
Jos sinulla vyön reikien loppumisen lisäksi verenpainemittari paukkuu punaisella, veren HDL-kolesterolin (se parempi kolesteroli) määrä on pienentynyt, tai veren sokeriarvot heittävät, on sinulla niin sanottu metabolinen oireyhtymä, joka lisää riskiä sairastua sydän- ja verisuonisairauksiin.
Seuraavaksi painamme jarrua. Junassa körötellessä tulee miettineeksi kaikenlaista. Sirkka Ihalainen on miettinyt, millaisessa tilanteessa matkustaja voisi käyttää junan hätäjarrua. Jarrun kahvan vieressähän on ukaasi, jossa aiheettomasta käytöstä kerrotaan rangaistavan.
Hätäjarru löytyy kaikista Euroopan alueen junista. Määräysten mukaan junan matkustamosta täytyy löytyä laite, jolla kulkuvälineen saa vaaran uhatessa pysäytettyä.
Aiheellisen käytön kynnys on erittäin korkea.
Kysäisin asiaa VR:n turvallisuusjohtaja Yrjö Poutiaiselta, joka kertoi olleensa yhtiön palveluksessa vuodesta 1977 lähtien, eikä hänen tietoonsa ole sinä aikana tullut yhtään tapausta, missä hätäjarrun käyttö olisi ollut perusteltua.
Jarrua saa käyttää vain silloin, kun junaa tai matkustajaa uhkaa todellinen vaaratilanne. Syyksi ei missään nimessä kelpaa se, että matkustaja on epähuomiossa ajanut oman pysäkkinsä ohi, eikä sekään, että seurueesta osa on jäänyt asemalaiturille.
Eräs mahdollinen tapaus voisi olla, että matkustaja on jäänyt oven väliin, ja alkaa raahautua junan mukana.
Jarrukahvan vetäisy saa aikaan koko junan täydellisen ja nopean pysäyttämisen. Junan kuljettaja ei pysty tilanteeseen vaikuttamaan.
Aiheettomasta käytöstä tuomitaan sakkorangaistus junaliikenteen haittaamisesta ja viivästyttämisestä.
Ja lopuksi: Tiesittehän, että kesäkuun puolessa välissä Suomessa oli nautoja (siis eläimiä) 925 800 kappaletta 15 656 tilalla. Eniten nautoja oli Kiuruvedellä (24 676 kpl), vähiten - poislukien ne, joissa nautoja ei ollut - Pirkkalassa (111 kpl).
Voit lähettää Veikolle kysymyksiä tai palautetta sähköpostilla osoitteeseen: veikko.virtanen@savonsanomat.fi tai postitse osoitteeseen Savon Sanomat Päivyri/ Veikko Virtanen PL 68 70101 Kuopio.
|
|
Veikko vastaa
- Veikko Virtanen 06.02. 00:01
- Veikko vastaa 30.01. 00:01
- Veikko Virtanen 23.01. 00:01
- Veikko vastaa 16.01. 00:01 Veikko Virtanen
- Miten lehmä onnistuu tuottamaan valkoista maitoa? 09.01. 07:25
- Veikko vastaa 02.01. 00:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 19.12.2011 0:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 12.12.2011 0:01 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 5.12.2011 0:00 Veikko Virtanen
- Veikko vastaa 28.11.2011 0:01 Veikko Virtanen


