Talvivaaran kaivoksen poistoputki ei ole aiheuttanut hapettomuutta Kainuussa sijaitsevan Nuasjärven syvänteissä, kertoo Kainuun ely-keskus Helsingin yliopistossa laaditun tutkimuksen vastaisesti.
Ely-keskuksen mukaan happipitoisuus on ollut putken läheisissä syvänteissä ajoittain tavanomaista alhaisempi, mutta hapettomuutta ei ole havaittu. Putken käyttö ja sen vaikutukset ovat ympäristöluvan mukaisia, viranomainen kertoo. Vesistöasiantuntija Kimmo Virtanen kritisoi yliopistotutkijoita liian rajujen ilmaisujen käytöstä.
– Happikato on todella dramaattinen ilmiö. Silloin on kyse hapen loppumisesta totaalisesti. Tätä termiä ei mielestämme voi käyttää, Virtanen sanoo.
Happitilanne parantunut viime vuosina
Helsingin yliopiston tutkijat kertoivat viime viikolla, että jätevedet ovat johtaneet happikatoon ja eliöstön köyhtymiseen putken läheisyydessä.
Ely-keskus kertoo tiedotteessa, että kyseinen tutkimus perustuu pelkästään vuonna 2017 kerättyyn aineistoon. Keskus tarkkailee järven tilaa yhdeksässä paikassa usealta syvyydeltä. Viranomaisen mukaan erilaiset mittausmenetelmät voivat johtaa toisistaan poikkeaviin tuloksiin.
Virtasen mukaan vuonna 2017 happitilanne oli huonontunut putken lähellä, mutta tilanne on sittemmin parantunut.
– Kun purkuputki otettiin käyttöön, kaivosyhtiöllä oli suuret vesivarastot, ja niitä oli tarve purkaa. Viime ja tänä vuonna, johtuen osin kuivasta kesästä, vettä on täytynyt juoksuttaa vähemmän, hän sanoo.
– Lisäksi kaivoksen prosessit toimivat tällä hetkellä niin hyvin, että he voivat käyttää vettä omissa prosesseissaan.
Ely-keskus kertoo vesistön tilaa arvioitaessa käyttävänsä useampia eliöryhmiä kuin yliopiston tutkimuksessa. Keskuksen tarkkailuaineiston perusteella järven pohjaeläinyhteisöjen tila on hyvä.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.