Kaksi naista joutui rajun pahoinpitelyn kohteeksi ilmeisesti mustasukkaisuuden vuoksi. Poliisi epäilee tekijöiksi kahta naista ja kolmea miestä.
Uhrit pahoinpideltiin Savonlinnan Haka-alueella Kangasvuokontiellä kerrostalon portaikossa torstai-iltana 28. lokakuuta.
Naisilta muun muassa leikattiin hiuksia puukolla sekä poltettiin ihoa tupakoilla.
Toinen naisista sai niin pahoja vammoja pahoinpitelystä, että joutui viettämään yönsä sairaalassa.
Poliisi on viikon aikana ottanut kiinni viisi ihmistä eri pituisiksi ajoiksi epäiltyinä teoista. Etelä-Savon poliisin mukaan tapaus on selvitetty ja tekijät ovat sanoneet teon motiiviksi mustasukkaisuuden. Myös alkoholin käytöllä oli osuutta epäiltyjen tekijöiden käyttäytymiseen.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.