Ritarikuntien myöntämät kunniamerkit

Tasavallan presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari Tarja Halonen on päättänyt myöntää 4.6.2011 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit:

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Puheloinen Ari Tapani, puolustusvoimain komentaja, kenraali

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Kääriäinen Juhani Mikael, kenraalimajuri, Espoo

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Haaksiala Jukka Antero, prikaatikenraali, Oulu

Pennala Veli-Jukka, lippueamiraali ,Turku

Salmi Kari Tapani, prikaatikenraali, Tikkakoski

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aarnio, Markus Artturi, kommodori, Kirkkonummi

Hakulinen, Juha Antero, insinöörieversti, Tampere

Hiltula, Heikki Antti, eversti, Oulu

Hyppönen, Hannu Juhani, eversti, Lappeenranta

Hyvärinen, Pertti Olavi, eversti, Riihimäki

Kannari, Pekka Sakari, insinöörikommodori, Helsinki

Kauppinen, Erkki Juhani, eversti, Hattula

Kauppinen, Harri Matti, eversti, Keuruu

Kihlman, Hannu Antero, insinöörieversti, Tampere

Korkiamäki, Ilkka Juhani, eversti, Hämeenlinna

Lankila, Rauno Jaakko, eversti, Mikkeli

Mahlamäki, Heikki Olavi, kommodori, Helsinki

Martimo, Sakari Paavo Antero, kommodori, Espoo

Niemenkari, Arto Tapani, eversti, Helsinki

Pauni, Janne Petteri, eversti, Tampere

Petäsnoro, Raimo Juhani, eversti, Oulu

Saarikoski, Anssi Heikki, eversti, Tampere

Sonninen, Jukka Tapio, eversti, Tuusula

Tuomi, Kari Juhani, eversti, Rovaniemi

Wallinmaa, Yrjö Sakari, eversti, Tuusula

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Aarnio, Sami Juhani, everstiluutnantti, Helsinki

Auvinen, Veijo Armas, komentaja, Helsinki

Hanén, Tom Kristian, komentaja, Espoo

Hellgren, Risto Fredrik, insinöörikomentaja, Rusko

Holopainen, Pentti Uolevi, komentaja, Espoo

Hämäläinen, Timo Tapani, everstiluutnantti, Järvenpää

Ikonen, Arto Ensio, everstiluutnantti, Helsinki

Immonen, Pertti Juhani, everstiluutnantti, Helsinki

Jantunen, Heikki Olavi, komentaja, Helsinki

Juvonen, Tuomo Johannes, everstiluutnantti, Kitee

Jämsä, Markku Ensio, everstiluutnantti, Jyväskylä

Kaiponen, Jyrki Pekka Erik, everstiluutnantti, Oulu

Kiukas, Jukka Pekka, everstiluutnantti, Mikkeli

Korhonen, Matti Hannes, komentaja, Karjalohja

Kurttila, Juri Mikael, everstiluutnantti, Rovaniemi

Köpsi, Markku Juhani, insinöörieverstiluutnantti, Tampere

Lallukka, Matti Kalevi, komentaja, Helsinki

Laosmaa, Jukka Tuomas, everstiluutnantti, Espoo

Lehtisalo, Antti Juhani, everstiluutnantti, Kouvola

Mahonen, Joni Pekka, everstiluutnantti, Jyväskylä

Mansikka, Heikki Petteri, everstiluutnantti, Tampere

Mäki-Rautila, Timo Juhani, everstiluutnantti, Oulu

Nikkari, Jukka Kalervo, everstiluutnantti, Turku

Nordström, Hanna Kristiina, puolustusvoimien asessori, Espoo

Nurminen, Jyrki Sakari, everstiluutnantti, Katinala

Ollila, Risto Tapani, everstiluutnantti, Rovaniemi

Pakarinen, Eero Juhani, everstiluutnantti, Lahti

Palmunen, Tapio Olavi, komentaja, Pori

Parvinen, Jukka Ilmari, everstiluutnantti, Lahti

Pasivirta, Pasi Jouko, everstiluutnantti, Helsinki

Pelkonen, Kari Pekka, everstiluutnantti, Kouvola

Peltomäki, Tapio Juhani, toimitusjohtaja, Turku

Peltonen, Rami Tapio, komentaja, Espoo

Peltoniemi, Mika Uolevi, everstiluutnantti, Riihimäki

Pohja, Heikki Juhani, everstiluutnantti, Tuusula

Poikonen, Pasi Jouni Juhani, everstiluutnantti, Hamina

Ranta, Jukka-Pekka, komentaja, Turku

Ranta, Raimo Olavi, kehittämisjohtaja, Tampere

Rantapelkonen, Jari Juhani, everstiluutnantti, Riihimäki

Roitto, Heikki Esko Sakari, everstiluutnantti, Kankaanpää

Ruuskanen, Teemu Jukka Johannes, everstiluutnantti, Janakkala

Saareks, Marko Petteri, everstiluutnantti, Helsinki

Saarinen, Timo Kalevi, everstiluutnantti, Lahti

Salminen, Esko Uolevi, everstiluutnantti, Kouvola

Salomaa, Kimmo Tapio, komentaja, Tuulos

Salonen, Raimo Antero, insinöörieverstiluutnantti, Lempäälä

Santtila, Matti Armas, everstiluutnantti, Vantaa

Talja, Jari Kalevi, osastopäällikkö, Espoo

Terho, Olli Mauno Antero, insinöörikomentaja, Espoo

Tuominen, Marko Antero, komentaja, Espoo

Ukonaho, Tero Erkki, everstiluutnantti, Klaukkala

Vainionpää, Matti Juhani, komentaja, Turku

Viitala, Mikko Elias, everstiluutnantti, Helsinki

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Dahlbo, Mika Marcus, komentajakapteeni, Helsinki

Halinen, Vesa Pekka Juhani, majuri, Helsinki

Hirvelä, Arto Tapio, majuri, Kitee

Hollström, Jukka Eerik, komentajakapteeni, Espoo

Honkela, Juha-Matti, majuri, Mäntsälä

Hoppela, Jari Hannu Juhani, majuri, Mustasaari

Jauho, Risto Kalevi, majuri, Hämeenlinna

Kaalimaa, Väinö Seppo Matti, majuri, Kouvola

Kansikas, Olli Pekka, majuri, Sipoo

Karsikas, Jarkko Antero, majuri, Hämeenlinna

Kauranen, Timo Kari, majuri, Janakkala

Kekkonen, Jouko Tapani, majuri, Keuruu

Kinnunen, Kimmo Olavi, majuri, Kouvola

Kivelä, Jyrki Tapani, komentajakapteeni, Vihti

Kleemola, Ilpo Olavi, majuri, Hämeenlinna

Koljonen, Tero Jarkko Mikael, majuri, Kouvola

Kopare, Jyri Eljas Nikolai, komentajakapteeni, Tuusula

Koski, Markku Kalevi, majuri, Lahti

Koskinen, Jyrki Sakari, musiikkimajuri, Lahti

Kurki, Juha Pekka, majuri, Tampere

Laine, Reino Olavi, oikeustieteen lisensiaatti, Hämeenlinna

Lehtimäki, Lilja Hellevi, ylitarkastaja, Espoo

Leskinen, Jukka Tapani, majuri, Mikkeli

Liukko, Jyri Tuomas, majuri, Kouvola

Liukkonen, Väinö Antero, kapteeni, Lahti

Luhtajärvi, Martti Kristian, majuri, Pirkkala

Luiro, Reima Antero, majuri, Jyväskylä

Luomanen, Markku Tapio, majuri, Seinäjoki

Majala, Juha Petri Olavi, majuri, Huittinen

Melanen, Kari Johannes, majuri, Hattula

Mero, Tuomo Tapio, komentajakapteeni, Turku

Mälkki, Jukka Petri, majuri, Helsinki

Nieminen, Jari Kalevi, insinöörikomentajakapteeni, Helsinki

Nokelainen, Mano-Mikael, majuri, Riihimäki

Nortaja, Kimmo Tapio, insinöörimajuri, Jämsä

Nupponen, Jari Juhani, majuri, Kuopio

Ohrankämmen, Olli Nikolai, majuri, Kirkkonummi

Ojala, Paavo Juhani, majuri, Lappeenranta

Panschin, Vladimir, majuri, Järvenpää

Penttilä, Iiro Matinpoika, komentajakapteeni, Helsinki

Poikonen, Ari Antti, erikoistutkija, Helsinki

Pukaralammi, Pauli Antero, majuri, Kankaanpää

Pullinen, Jari Tapio, komentajakapteeni, Sipoo

Rainio, Antti Juhani, komentajakapteeni, Espoo

Rauhala, Mauri Kullervo, majuri, Koski TL

Raunama, Raimo Kalervo, majuri, Helsinki

Rautiainen, Janne Sakari, majuri, Janakkala

Reini, Harri Tapani, majuri, Tuusula

Rikka, Jyrki Petteri, majuri, Kotka

Rimmanen, Sauli Antero, komentajakapteeni, Turku

Ruokoski, Matti Juhani, majuri, Mikkeli

Räsänen, Jari Matti, majuri, Turku

Saarela, Jukka Petri, majuri, Hamina

Salila, Jukka Tapio, insinöörimajuri, Muurame

Savolainen, Jari Matti Tapani, majuri, Tammisaari

Siikaluoma, Ismo Johannes, komentajakapteeni, Helsinki

Sillman, Juha Tapio, majuri, Lahti

Siniketo, Janne Matti, musiikkimajuri, Lahti

Soini, Jukka Rikhard, majuri, Rovaniemi

Sopanen, Matti August, majuri, Kirkkonummi

Suomalainen, Jussi Tapio, komentajakapteeni, Hamina

Susi, Juha-Pekka, majuri, Hämeenlinna

Sysilampi, Timo Eero Elias, kiinteistöpäällikkö, Seinäjoki

Särmä, Jari Erkki Sakari, majuri, Kouvola

Takanen, Jari Tapani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Tillander, Johan Alexander, komentajakapteeni, Espoo

Verno, Marketta Inkeri, ylitarkastaja, Valkeakoski

Virtanen, Petri Olavi, komentajakapteeni, Kaarina

Väntsi, Sampsa Pellervo, majuri, Mikkeli

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Anttonen, Juhani Antero, insinöörimajuri, Laukaa

Auvinen, Jyrki Heikki, laatuinsinööri, Tampere

Dahlström, Mika Petteri, tutkija, Littoinen

Eklund, Marko Tapani, majuri, Jyväskylä

Forssten, Brage Ralf Yngve, kriminalöverkonstapel, Vasa

Friberg, Sami Tapani, majuri, Lahti

Haapala, Ville Antti, majuri, Mikkeli

Haapoja, Hannu Sakari Johannes, erikoistutkija, Kirkkonummi

Hakkarainen, Arno Olavi, koulutusalajohtaja, Vantaa

Halmo, Sami Sakari, majuri, Turku

Halonen, Erkki Juhani, kapteeni, Kouvola

Hietala, Jouko Samppa Tapio, insinöörimajuri, Jyväskylä

Huurinainen, Leo Johannes, sotilaspastori, Kouvola

Härkki, Matti Henrikki, insinöörikapteeni, Ikaalinen

Inkinen, Timo Kalervo, insinöörikomentajakapteeni, Tarvasjoki

Isoranta, Tuomas Urpo, laskentapäällikkö, Klaukkala

Jatkola, Esko Niilo Johannes, tietohallintopäällikkö, Vantaa

Jauhiainen, Ari Matias, majuri, Laukaa

Jonninen, Ari Olavi, insinöörimajuri, Rovaniemi

Jyrä, Pentti Ilmari, insinöörimajuri, Somero

Kaipainen, Mikko Ensio, insinöörimajuri, Hauho

Kantola, Petteri Juhana, majuri, Valkeakoski

Kekkonen, Erkki Eino, insinöörimajuri, Ylöjärvi

Kettunen, Petri Mikael, majuri, Kauhava

Kolehmainen, Jarkko Tapani, majuri, Kuusamo

Korhonen, Marko Tapio, majuri, Siilinjärvi

Korhonen, Tatu Pekka, vakuutuspäällikkö, Helsinki

Kulkki, Jan Erik, majuri, Turku

Kumpula, Heikki Antero, majuri, Kajaani

Kunttu, Matti Juhani, diplomi-insinööri, Jyväskylä

Laitinen, Kari Juhani, tutkija, Tampere

Lakkapää, Petri Albin Ilmari, kapteeni, Janakkala

Lamberg, Kari Juhani, tietohallintopäällikkö, Oulu

Lamminmäki, Eki Mikael, komentajakapteeni, Turku

Leeve, Sami Patrik, majuri, Helsinki

Leino, Jari Uolevi, kapteeni, Naantali

Lindqvist, Timo Juhani, insinöörikomentajakapteeni, Littoinen

Lohi, Jarkko Juhani, kapteeni, Kajaani

Malminen, Jari Sakari, majuri, Kouvola

Mantere, Kari Mikko, tutkija, Tikkakoski

Miettinen, Hansi Mikko, majuri, Kouvola

Mäenpää, Tero Juhani, majuri, Kankaanpää

Mäkelä, Timo Sakari, toimialajohtaja, Kerava

Nummila, Esa Mikael, kapteeniluutnantti, Fagervik

Nurkkala, Arto Juhani, majuri, Oulu

Nurmi, Rauno Tero Tapani, majuri, Jyväskylä

Oinonen, Ali Kimmo Olavi, majuri, Mikkeli

Ojala, Timo Antero, insinöörikapteeniluutnantti, Turku

Ojanperä, Veli-Matti Juhani, insinöörimajuri, Riihimäki

Oksama, Lauri Olavi, tutkija, Helsinki

Oksanen, Tuomo Santeri, kapteeni, Mikkeli

Paakkari, Tero Emanuel, majuri, Rovaniemi

Patronen, Satu Merja-Liisa, kieliasiantuntija, Espoo

Peltonen, Esa Kalevi, insinöörikomentajakapteeni, Mynämäki

Poutiainen, Pekka Juhani, kapteeni, Riihimäki

Pulkkinen, Antti Juhani, kapteeniluutnantti, Turku

Pynnönen, Tero Tommi Juhani, majuri, Mikkeli

Pätsi, Reijo Juhani, insinööri, Helsinki

Renvall, Ari Markku, tutkija, Jyväskylä

Riekki, Kari Juha, insinöörimajuri, Jämsä

Rinne, Pentti Kalevi, insinöörimajuri, Ähtäri

Rinne-Kanto, Mikko Juhani, majuri, Turku

Rissala, Arto Juhani, kapteeni, Rovaniemi

Salmela, Mika Janne, majuri, Rovaniemi

Sarjosalo, Ari Helge Tapani, insinöörimajuri, Oulu

Sarkola, Pasi Rainer, kapteeni, Turku

Seppänen, Juha Matti, kapteeniluutnantti, Masku

Solante, Tero Antero, insinöörimajuri, Kangasala

Suoniemi, Kaarlo Tapani, majuri, Rovaniemi

Suurnäkki, Ilmo Erkki Tapani, insinöörikomentajakapteeni, Helsinki

Sysilampi, Jukka Kyösti Tapio, suunnittelija, Seinäjoki

Turtinen, Raimo Olavi, majuri, Jyväskylä

Tuupanen, Kimmo Olavi, majuri, Riihimäki

Töhönen, Markus Matti, majuri, Riihimäki

Uusitalo, Marko Juhani, majuri, Valkeakoski

Vahvaselkä, Sinikka Leena, vanhempi hallitussihteeri, Helsinki

Valkonen, Jari-Pekka, insinöörimajuri, Tuusula

Valmu, Jyri Heikki, kapteeni, Lahti

Vanhanen, Esa Matti Antero, insinöörimajuri, Joutsa

Vierula, Mauri Erkki Tapio, komentajakapteeni, Helsinki

Viljanen, Ismo Veikko Aulis, insinöörimajuri, Tervakoski

Wunsch, Richard, komentajakapteeni, Siuntio

Ylitalo, Pekka Veli Tapani, insinöörimajuri, Helsinki

Äyräpää, Kerttu Anneli, hammaslääkäri, Helsinki

Suomen Leijonan ritarimerkki

Alanko, Kirsti Tuula Anneli, insinööri, Hämeenlinna

Alkiomaa, Jari Pentti, kapteeni, Mikkeli

Annola, Tuula Sinikka Tellervo, taloussuunnittelija, Helsinki

Aulen, Kari Matti, kapteeni, Akaa

Boström, Carl-Peter Leo, kapteeniluutnantti, Muhniemi

Boström-Bretag, Lena Ingegerd, socialkurator, Raasepori

Ervelä, Juho Pellervo, kapteeni, Kankaanpää

Haatanen, Kimmo Yrjö Ilari, kapteeni, Tuusula

Harmainen, Jukka Tapio, kapteeniluutnantti, Helsinki

Hautakangas, Simo Juhani, kapteeni, Jyväskylä

Hintsanen, Harri Antero, kapteeni, Mäntyharju

Hintsanen, Henry Valtteri, kapteeni, Nastola

Inkilä, Petri Johannes, kapteeni, Kouvola

Jaakkola, Riitta Maria, ravitsemispäällikkö, Kankaanpää

Jokimies, Markku Tapani, kapteeni, Lahti

Jortikka, Jukka Matti, kapteeniluutnantti, Turku

Jääsalmi, Jukka-Ville Olavi, kapteeni, Lahti

Jääskeläinen, Toivo Veikko, atk-erikoissuunnittelija, Vihti

Kaarto, Matti Tapio, kapteeniluutnantti, Janakkala

Kaartokallio, Reijo Tapio, kapteeni, Pirkkala

Kaipia, Tuuli Onerva Kristiina, talouspäällikkö, Järvenpää

Kalli, Jarmo Johannes, urakoitsija, Ikaalinen

Kallioinen, Timo Johannes, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi

Kantolahti, Jussi-Pekka, kapteeni, Tampere

Kaskelo, Marco Mikael Georg, insinöörikapteeniluutnantti, Naantali

Kaukoranta, Markku Olavi, kapteeniluutnantti, Helsinki

Kautto, Heikki Tuomas, kapteeniluutnantti, Helsinki

Keinänen, Ilkka Tapani, kapteeni, Hämeenlinna

Kiiskilä, Kari Juhani, kapteeniluutnantti, Turku

Kilpala, Heikki Yrjö, suunnittelija, Hankasalmi

Kirkkomäki, Jarmo Johannes, kapteeni, Kauhava

Kivi, Tiina Marja, hankintapäällikkö, Helsinki

Knuutinen, Petri Juhani, kapteeni, Kajaani

Koisti, Timo Kalevi, kapteeniluutnantti, Salo

Koivumäki, Ari-Pekka, kapteeni, Jyväskylä

Koivuniemi, Ari Juhani, kapteeni, Seinäjoki

Kononen, Seppo Juhani, atk-järjestelmäpäällikkö, Lohja

Kontoniemi, Ari Sakari, teknikkokapteeniluutnantti, Turku

Korhonen, Kari Veikko, insinööri, Kajaani

Korhonen, Markus Juhani, kapteeni, Tuusula

Kormano, Pentti Kalevi, kapteeni, Rovaniemi

Koskela, Jukka Antero, kapteeni, Hämeenlinna

Krigsholm, Marko Juhani, kapteeni, Rovaniemi

Krouvi, Miki Samuli, kapteeni, Rusko

Kuivalainen, Petri Juhani, kapteeni, Lahti

Kuivanen, Jari Juhani, kapteeni, Ähtäri

Kujanpää, Jarmo Juhani, kapteeni, Kauhava

Kukkonen, Jari Olavi, kapteeni, Lahti

Kurppa, Ari Terho, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi

Kuumola, Jukka Tapani, atk-järjestelmäpäällikkö, Helsinki

Kuusimäki, Auvo Valter, kapteeni, Pori

Kuutila, Vesa Tapio, kapteeni, Orivesi

Köykkä, Ilari Veikko Johannes, kapteeni, Kankaanpää

Laakso, Seppo Antero, kapteeni, Kauhava

Laamanen, Matti Lauri Juhani, kapteeni, Maaninka

Lahtinen, Hannu Aimo Antero, maanviljelijä, Iitti

Lahtinen, Seppo Kalevi, kapteeni, Lahti

Lamminaho, Pertti Ilmari, kapteeniluutnantti, Mikkeli

Laukkanen, Risto Kyösti, insinöörikapteeni, Oulunsalo

Lehmonen, Anita Merja Kaarina, tarkastaja, Tikkakoski

Lehmussaari, Jukka Erik, kapteeniluutnantti, Kotka

Lehtiö, Kalle Petteri, kapteeniluutnantti, Kirkkonummi

Lehtonen, Petri Taneli, insinööri, Hämeenlinna

Leino, Jarmo Uolevi, kapteeni, Lappeenranta

Leppäharju, Jari Pentti, kapteeni, Pirkkala

Leskinen, Jukka Antero, kapteeni, Hämeenlinna

Lindroos, Harri Tapani, suunnitteluinsinööri, Sastamala

Lukjanow, Mikael, kapteeni, Hämeenlinna

Lundell, Dick Viking, direktör, Helsingfors

Lyly, Ari Kimmo Juhani, kapteeniluutnantti, Espoo

Marjakoski, Jari Johannes, kapteeni, Jämsä

Martinpuro, Tarja Helena, talouspäällikkö, Hamina

Meri, Jari Ilmari, kapteeniluutnantti, Rusko

Metsätalo, Kari Tapani, kapteeni, Mikkeli

Mikkola, Jalo Tapani, energiapäällikkö, Kauhava

Mustonen, Vesa Jarmo Kalevi, kapteeni, Espoo

Mäkelä, Aki Aarre Johan, insinöörikapteeni, Riihimäki

Mäntykangas, Martti Mikko Ilmari, kapteeni, Kangasala

Möykky, Markku Tapio, kapteeni, Iittala

Nielikäinen, Pirjo Kaarina, suunnittelija, Helsinki

Nikkola, Jari-Pekka, kapteeni, Ähtäri

Nipuli, Ari Olavi, kapteeni, Valkeala

Nordin, Petri Tapani Kalevi, kapteeni, Lappeenranta

Nousiainen, Jari Juhani, talouspäällikkö, Joensuu

Nurila, Lauri Jaakko, musiikkikapteeni, Oulu

Nylander, Juha Olavi, insinööri, Riihimäki

Oinas, Hannu Kalevi, kapteeni, Keminmaa

Paananen, Tommi Ilari, kapteeni, Jyväskylä

Palmu, Martti Ensio, insinööri, Tampere

Palo, Teemu Heikki, teknikkokapteeniluutnantti, Espoo

Parkkinen, Keimo Ari Juhani, kapteeniluutnantti, Ilmarinen

Parkkinen, Petri Antero, kapteeni, Lahti

Parkkinen, Veikko Olavi, pankinjohtaja, Tampere

Partanen, Ilpo Sakari, kapteeni, Kuopio

Partanen, Seppo Sakari, kapteeni, Rautjärvi

Pelkonen, Eero Juhani, suunnittelija, Vantaa

Pennanen, Rauno Tapio, kapteeniluutnantti, Mikkeli

Pernu, Eero Antero, kapteeni, Valkeakoski

Pettersson, Kaj, ekonomiemagister, Esbo

Peura, Ritva Liisa, hallintojohtaja, Helsinki

Pirttikoski, Pasi Tapani, kapteeni, Hämeenlinna

Pitkänen, Ari Juhani, kapteeni, Helsinki

Pitkänen, Tommi Juhani, insinööri, Jyväskylä

Pohjola, Marjo Helena, suunnittelija, Kirkkonummi

Pohjola, Timo Hannu Antero, insinööri, Tampere

Pulkkinen, Tuomo Olavi, kapteeniluutnantti, Raisio

Puupponen, Pasi Sakari, kapteeni, Jyväskylä

Pylvänäinen, Alpo Sakari, teknikkokapteeni, Tampere

Pöyry, Jari Kalevi, insinööri, Riihimäki

Raatikainen, Ari Olavi, kapteeni, Kauhava

Rantanen, Ilpo Mikael, insinööri, Tampere

Ratinen, Juha Martti Tapani, kapteeni, Kontiolahti

Rautala, Katri Hannele, suunnittelija, Helsinki

Romppanen, Mika Juhani, insinöörikapteeni, Rovaniemi

Räsänen, Janne Paavali, osastoinsinööri, Siilinjärvi

Saarenmaa, Johnny Sakari, kapteeni, Forssa

Saari, Jukka-Pekka, kapteeni, Orimattila

Saarinen, Antti Sakari, teknikkokapteeni, Hattula

Saarinen, Sirpa Elina, suunnittelija, Rovaniemi

Sakala, Ismo Juhani, kapteeni, Akaa/Toijala

Salakka, Vesa Pekka, kapteeni, Äänekoski

Salmi, Jari Harri Juhani, kapteeni, Kouvola

Salo, Pentti Juhani, kapteeniluutnantti, Isokyrö

Salovaara, Sakari Matias, teknikkokapteeni, Kangasala

Satta, Mika Antero, kapteeni, Rovaniemi

Seppälä, Eero Petri, kapteeni, Tampere

Sillanpää, Jarmo Tapani, kapteeni, Kankaanpää

Similä, Pauli Juhani, kapteeni, Iitti

Simpanen, Esa Antero, tuotepäällikkö, Lahti

Sirviö, Risto Tapio, materiaalipäällikkö, Helsinki

Sissonen, Jouko Tapio, kapteeni, Ilomantsi

Skrabb, Kaj Tomas, kapteeni, Tyrnävä

Slotte, Paula Anja Kristiina, arkkitehti, Espoo

Sompinmäki, Jorma Juhani, kapteeni, Hyllykallio

Streng, Kari Juhani, kapteeniluutnantti, Kotka

Susineva, Juha Tapio, insinöörikapteeni, Tolkkinen

Tiainen, Ilkka Topi Antero, kapteeni, Parikkala

Tiilikainen, Vesa Tapani, kapteeni, Mikkeli

Toivo, Juha Antero, kapteeni, Kajaani

Toivonen, Tom Antero, kapteeni, Somero

Tokkola, Esko Aapo, kapteeniluutnantti, Kotka

Tulosmaa, Timo Antero, hallintotieteiden maisteri, Tampere

Tuominen, Ari-Pekka, kapteeni, Hämeenlinna

Törrönen, Miikka Samuli, kapteeniluutnantti, Espoo

Wahlman, Kari Tapani, kapteeni, Tikkakoski

Valkama, Seppo Jorma Uolevi, kapteeni, Akaa

Valkama, Veli Sakari, kapteeni, Tampere

Wallenstjerna, Pekka Henrik, kapteeni, Hämeenlinna

Varkama, Aki Petteri, kapteeni, Hattula

Vehviläinen, Jari Kalevi, kapteeni, Kuopio

Venäläinen, Jari Jussi Petteri, kapteeni, Helsinki

Viitala, Ari Tapani, kapteeni, Hämeenlinna

Viitala, Markku Sakari, kapteeniluutnantti, Raisio

Viitanen, Heikki Urho Antero, kapteeni, Sastamala

Virkkunen, Jussi Tapio, kapteeniluutnantti, Turku

Virtanen, Arto Johan, kapteeni, Riihimäki

Vähätalo, Timo Paavo Edvard, kapteeni, Ikaalinen

Väyrynen, Jari Pekka, kapteeni, Rovaniemi

Yli-Panula, Seppo Matti, kiinteistöpäällikkö, Seinäjoki

Ylipuranen, Ismo Juhani, insinöörikapteeni, Hämeenlinna

Österlund, Antti Valdemar, kapteeniluutnantti, Lemu

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Ahtinen, Mikko Samuli, yliluutnantti, Joensuu

Ala-Aho, Aimo Aarre, yliluutnantti, Tampere

Alatörmänen, Tommi Eerik, yliluutnantti, Sodankylä

Arvilommi, Janne Sakari, suunnittelija, Helsinki

Eulenberger, Auni-Leila, farmaseutti, Espoo

Hakala, Mika Marko Juhani, yliluutnantti, Hattula

Hakkarainen, Jouni Arvo Juhani, yliluutnantti, Merikarvia

Harju, Jarkko Tapio, yliluutnantti, Skogby

Harjunpää, Tuula Kaarina, toiminnanjohtaja, Vaasa

Havia, Sami Antero, yliluutnantti, Imatra

Heikurainen, Mikko Jukka, yliluutnantti, Kirkkonummi

Herranen, Juha Tapio, yliluutnantti, Kouvola

Hirttiö, Mika Matti, yliluutnantti, Hämeenlinna

Hirvonen, Henrik Juhani Ilmari, yliluutnantti, Kuopio

Hosio, Pertti Antero, teknikkoyliluutnantti, Rovaniemi

Huhtamella, Jukka Olavi, yliluutnantti, Ivalo

Huuskonen, Arto Tapio, yliluutnantti, Tampere

Hynninen, Jari Petteri, teknikkoyliluutnantti, Laukaa

Hämäläinen, Joni Juhani, yliluutnantti, Kankaanpää

Hämäläinen, Kari Tapani, yliluutnantti, Jyväskylä

Hämäläinen, Mika Ilkka Kristian, yliluutnantti, Nummela

Iire, Juha Michael, yliluutnantti, Masku

Isotalo, Mikko Uuno Uolevi, maanviljelijä, Ylöjärvi

Janzon, Christer Henrik, yliluutnantti, Helsinki

Johansson, Kim Jörgen, premiärlöjtnant, Raasepori

Jokela, Veli-Matti Kalervo, yliluutnantti, Rovaniemi

Jukka, Nikolas, yliluutnantti, Turku

Juutistenaho, Martti Ensio, yliluutnantti, Rovaniemi

Järveläinen, Ari Pekka, yliluutnantti, Sodankylä

Järvinen, Sami Tapani Feliks, yliluutnantti, Kankaanpää

Kellari, Janne Markus, yliluutnantti, Viiala

Kemppainen, Mika Johannes, yliluutnantti, Suomussalmi

Ketonen, Virpi Merja-Marjaana, taloussuunnittelija, Heinola

Kivijärvi, Ulla Kristiina, atk-erikoissuunnittelija, Tampere

Kivilahti, Juha Lauri Aukusti, yliluutnantti, Rovaniemi

Knuuttila, Mika Jaakko, yliluutnantti, Kokkola

Koho, Risto Asko Antero, yliluutnantti, Orivesi

Kontinaho, Marko Petri Kalevi, yliluutnantti, Riihimäki

Kontkanen, Reima Jaakko, yliluutnantti, Joensuu

Korhonen, Juho Teemu, yliluutnantti, Imatra

Korhonen, Mika Antero, yliluutnantti, Kirkkonummi

Kortelainen, Jouni Jukka Antero, yliluutnantti, Tuusula

Koskela, Kimmo Olavi, yliluutnantti, Kemi

Koskinen, Markku Tapio, yliluutnantti, Kankaanpää

Kuittinen, Jari Juhani, yliluutnantti, Nastola

Kujanpää, Teemu Iisakki, yliluutnantti, Kirkkonummi

Kulusjärvi, Esko Juhani, teknikkoyliluutnantti, Rovaniemi

Laitila, Pauli Kristian, yliluutnantti, Siuntio

Laivamaa, Arvo Matti, yhteiskuntatieteiden maisteri, Ranua

Lampinen, Juha Pekka, yliluutnantti, Maaninka

Lehtimäki, Mika Touko Armas, yliluutnantti, Pori

Lemola, Jukka Tapani, yliluutnantti, Kouvola

Leskinen, Vesa Eero, yliluutnantti, Kajaani

Liikka, Esa Tapio, yliluutnantti, Lappeenranta

Louhelainen, Kimmo Juhani, yliluutnantti, Rovaniemi

Mankinen, Jussi Petteri, yliluutnantti, Kirkkonummi

Matilainen, Keijo Jarmo Johannes, yliluutnantti, Asikkala

Mikkola, Paula Hannele, atk-erikoissuunnittelija, Iisalmi

Mikkonen, Rami Henrik, yliluutnantti, Janakkala

Myyryläinen, Mika Juhani, suunnittelija, Loppi

Mäenpää, Marko Tapani, yliluutnantti, Seinäjoki

Mäkeläinen, Antti Tapio, yliluutnantti, Sipoo

Mäkeläinen, Sami Juhani, yliluutnantti, Lahti

Mäkinen, Kimmo Uolevi, yliluutnantti, Kaarina

Mäkitalo, Tommi Risto Sakari, insinööriyliluutnantti, Turku

Määttälä, Juha Petri Johannes, yliluutnantti, Sipoo

Nissinen, Mikko Antero, yliluutnantti, Siilinjärvi

Nisula, Markku Tapani, yliluutnantti, Seinäjoki

Niukkanen, Jarmo Tapani, yliluutnantti, Kouvola

Nurmi, Heikki Mikael, yritysasiamies, Rauma

Olkkola, Kimmo Kalevi, yliluutnantti, Lahti

Pakarinen, Ari Juhani, yliluutnantti, Hämeenlinna

Pehkonen, Tommi Tapani, insinööriyliluutnantti, Kangasala

Penttilä, Jussi Sakari, insinööriyliluutnantti, Turku

Pitkäranta, Timo Juhani, yliluutnantti, Kauhava

Polojärvi, Juha Tapio, yliluutnantti, Jyväskylä

Puha, Matti Juhani, yliluutnantti, Pukkila

Pummila, Petri Tapani, teknikkoyliluutnantti, Keuruu

Rajavuori, Tarmo Kullervo, rakennusmestari, Hyvinkää

Rantahalvari, Jari Jukka, yliluutnantti, Rovaniemi

Rautio, Aki Petri, yliluutnantti, Raasepori

Roine, Janne Olavi, yliluutnantti, Turku

Ruoho, Antti-Jussi, yliluutnantti, Turenki

Ruohonen, Jari Tapio, yliluutnantti, Hämeenkyrö

Räsänen, Marko Antero, yliluutnantti, Lappeenranta

Salmela, Janne Petri, yliluutnantti, Rovaniemi

Salo, Markku Tero Ilmari, yliluutnantti, Kangasala

Salo, Petri Mikael, yliluutnantti, Tampere

Samsten, Hannu Ilmari, yliluutnantti, Helsinki

Sarajärvi, Markku Johannes, yliluutnantti, Hämeenlinna

Saukko, Ari Oskari, yliluutnantti, Helsinki

Seppänen, Markus Kimmo, yliluutnantti, Kajaani

Seppänen, Osmo Veli-Petteri, yliluutnantti, Puolanka

Siiri, Ilkka Heikki Tapani, yliluutnantti, Naantali

Siitari, Petri Robert, yliluutnantti, Mikkeli

Sirviö, Ari Petri, yliluutnantti, Rovaniemi

Suvitie, Pekka Asko Mikael, yliluutnantti, Kouvola

Takamäki, Karri Voitto Sakari, yliluutnantti, Helsinki

Tamminen, Kari Olavi, teknikkoyliluutnantti, Tampere

Tanttu, Teemu Juhani, yliluutnantti, Kouvola

Tasanen, Jari Mikael, teknikkoyliluutnantti, Riihimäki

Telkkinen, Pekka Juhani, yliluutnantti, Kouvola

Tomukorpi, Hannu Juhani, yliluutnantti, Vanhalinna

Tuominen, Onni Tapani, teknikko, Turku

Tynkkynen, Ville Risto Einari, yliluutnantti, Helsinki

Ulvila, Jaakko Tapani, yliluutnantti, Kauhava

Uosukainen, Mika Juhani, yliluutnantti, Vantaa

Uotila, Marko Aulis, yliluutnanttii, Kouvola

Valtonen, Mika Markus, yliluutnantti, Siilinjärvi

Virtanen, Markus Olli-Pekka, yliluutnantti, Kuopio

Virtanen, Rami Kalevi, yliluutnantti, Veikkola

Vuori, Harri Kalevi, yliluutnantti, Rusko

Vuorinen, Pasi Kristian, yliluutnantti, Orimattila

Väisänen, Juha Kalervo, yliluutnantti, Hämeenlinna

Ylönen, Marko Tapio, yliluutnantti, Kontiolahti

Ylönen, Petri Allan Erik, yliluutnantti, Hyvinkää

Suomen Leijonan ansioristi

Alasoini, Mari Anna-Maija, palkkasihteeri, Helsinki

Bäck, Risto Olavi, luutnantti, Mikkeli

Hautamäki, Pertti Juhani, luutnantti, Kankaanpää

Heikkinen, Ari Jouni, luutnantti, Kuhmo

Heinonen, Marjatta Anneli, myyntineuvottelija, Nokia

Hirvaskoski, Tapio Erno Kristian, luutnantti, Rovaniemi

Honkasalo, Hilkka Kaarina, taloussihteeri, Turku

Hyytiäinen, Vesa Pentti, luutnantti, Kuhmo

Hämäläinen, Paula Marja Kaarina, henkilöstösuunnittelija, Kouvola

Ingves, Nils Kalle Christian, vahtimestari, Helsinki

Kaltio, Kalervo Antero, luutnantti, Suomussalmi

Kinnunen, Pirkko Annikki, sotilaskotisisar, Helsinki

Kiuttu, Kari Tapio, myyntipäällikkö, Ii

Kivi, Pentti Johannes, projektipäällikkö, Kouvola

Komulainen, Ilpo Antero, järjestelmäasiantuntija, Tampere

Koponen, Pirjo Marjatta, laskentasihteeri, Kirkkonummi

Kotilainen, Tommi Ilari, luutnantti, Kajaani

Kuortti, Kimmo Aulis, luutnantti, Sipoo

Kuuhimo, Jari Kalevi, sotilasmestari, Parkano

Lampinen, Harri Tapani, atk-suunnittelija, Mikkeli

Lehtelä, Erkki Kalevi, käyttöjohtaja, Kangasala

Lähteenniemi, Tero Antero, mittausteknikko, Jämijärvi

Malinen, Marko Kalevi, luutnantti, Nurmijärvi

Mattila, Mauno Tapani, director musices, Rauma

Miettinen, Jari Tapio, yrittäjä, Salo

Myllymaa, Vesa Juhani, sotilasmestari, Sastamala

Mäkelä, Heikki Antero, teknikko, Siivikkala

Nevalainen, Paavo Eino, luutnantti, Kaarina

Niemi, Marja Kaarina, sairaanhoitaja, Riihimäki

Nieminen, Pia Maarit, työterveyshoitaja, Hattula

Niinistö, Jarmo Paavo, konttorinjohtaja, Salo

Näreaho, Martti Antero, tietotekniikkasuunnittelija, Rautjärvi

Oja, Teuvo Matias, luutnantti, Vaasa

Ollonqvist, Veli-Matti Kalervo, rakennusmestari, Säkylä

Peltoniemi, Markku Olavi, myyntimies, Tornio

Pesu, Jarmo Juhani, sotilasmestari, Kouvola

Piiroinen, Olli Perttu, luutnantti, Hämeenlinna

Piironen, Lauri Tapani, luutnantti, Rovaniemi

Pitkäjärvi, Veli-Matti, luutnantti, Kauhava

Puhakka, Leo Kalevi, löjtnant, Raasepori

Purhonen, Heimo Antti Aleksanteri, kauppateknikko, Salo

Rasi, Esa Juha Tapani, luutnantti, Riihimäki

Roukala, Satu Sinikka, henkilöstösuunnittelija, Kangasala

Saari, Kari Antero, sähkötyönjohtaja, Helsinki

Saario, Ahti Antero, sotilasammattihenkilö, Nokia

Salama, Petri Juhani, luutnantti, Hattula

Satokari, Jussi Antero, luutnantti, Masku

Sillanpää, Arja Tuulikki, taloussihteeri, Parkano

Smolander, Seppo Kullervo, maatalousyrittäjä, Heinävesi

Tahvanainen, Tarja Hannele, sihteeri, Espoo

Tolonen, Jarmo Johannes, luutnantti, Kuusamo

Torsti, Raimo Jukka, luutnantti, Kärkölä

Tulonen, Tiina Inkeri, sairaanhoitaja, Jämsä

Vaintola, Vesa Einari, mekaanikko, Tampere

Valjus, Juha Sakari, luutnantti, Kotka

Vartiainen, Marja Helena, henkilöstösihteeri, Orivesi

Vehmas, Markku Allan, luutnantti, Parolannummi

Veskoniemi, Kari Tapani, teknikkoluutnantti, Rovaniemi

Viljanen, Eeva-Liisa, sotilaskotisisar, Helsinki

Virtanen, Pertti Elias, pääsuunnittelija, Oulu

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Ahonen, Pirkko Marjatta, aamu- ja iltapäiväkerhon ohjaaja, Kuopio

Airola, Timo Tapio, rajavartija, Imatra

Akola, Veli-Matti, viestimekaanikko, Rovaniemi

Anttila, Jussi Pekka, rajavartija, Ruokolahti

Aska, Ari Antti, vuoropäällikkö, Salla

Aula, Leo Kalevi, maanviljelijä, Laitila

Autere, Sari Anneli, koulutussihteeri, Kangasala

Blomster, Tero Juhani, suunnittelija, Kerava

Carlson, Ritva Liisa, sihteeri, Raasepori

Eerola, Juha-Pekka, yliasentaja, Hämeenlinna

Grip, Eila Annikki, toimistosihteeri, Helsinki

Haapakoski, Lyyli, emäntä, Tervola

Haapanen, Anna-Liisa Eila, toimistosihteeri, Jämsä

Haavisto, Tarja Tellervo, materiaalisihteeri, Kankaanpää

Hakala, Eija Marita, toimistosihteeri, Launonen

Halmela, Tarja Tellervo, henkilöstösihteeri, Tampere

Hannola, Päivi Hannele, taloussihteeri, Kouvola

Harkio, Tiina, projektisihteeri, Helsinki

Hartikainen, Laura Helena, arkistosihteeri, Helsinki

Hatakka, Markku Juhani, aseseppä, Lappenranta

Hautamäki, Seija Hillevi, toimistosihteeri, Haapajärvi

Hautaniemi, Ari Pekka, aliupseeri, Oulu

Heikkilä, Veikko Antero, sähköasentaja, Kangasala

Helin, Pekka Olavi, varastonhoitaja, Helsinki

Hietarinne, Iiris Anita, toimistosihteeri, Espoo

Hiltunen, Mirja Marketta, varastomestari, Lahti

Honkonen, Asta Helena, henkilöstösihteeri, Jyväskylä

Hujanen, Liisa Mirjam, toimistosihteeri, Helsinki

Huuskonen, Riitta Anneli, toimistosihteeri, Kuopio

Hynönen, Helena, osastosihteeri, Mikkeli

Härmälä, Esko Tapani, taisteluvälinealiupseeri, Kankaanpää

Juusola, Vesa Tuomas, työnjohtaja, Nivala

Juvonen, Taina Arja Marjukka, osastosihteeri, Jyväskylä

Jämiäluoma, Riitta Irmeli, osastosihteeri, Kankaanpää

Jäntti, Arja Aulikki, toimistosihteeri, Kuopio

Kaihua, Jouko Juhani, aliupseeri, Sodankylä

Kaikkonen, Markku Juhani, varastomestari, Rovaniemi

Kaikkonen, Paula Marja, toimistosihteeri, Oulu

Kaleva, Antti Heimo, asentaja, Tervakoski

Kallio, Kauko Petteri Kyösti, merivartija, Kerava

Kanto, Pauli Kalervo, varastonhoitaja, Tervola

Kantola, Juha Tapani, rajavartija, Vantaa

Karihtala, Merja Annikki, taloussihteeri, Oulu

Karjalainen, Ari Olavi, ylivääpeli, Vaasa

Karjalainen, Raija Sinikka, taloussihteeri, Riihimäki

Karlsson-Purhonen, Jane, toimistosihteeri, Turku

Karpoff, Heikki Juhani, lentokonemekaanikko, Ivalo

Karvonen, Raili Orvokki, maatilan emäntä, Posio

Katajisalo, Kaija Tellervo, toimistosihteeri, Sodankylä

Kemppainen, Teemu Reijo Kalevi, ylipursimies, Kirkkonummi

Kenttälä, Kari Eino, yliasentaja, Rovaniemi

Kiilavuori, Sinikka Marja Kaarina, osastosihteeri, Jyväskylä

Kiiveri, Merja Anneli, henkilöstösihteeri, Tampere

Kivelä, Reijo Tapani, ylivääpeli, Ähtäri

Koivunen, Ari Tapio, ylipursimies, Vahto

Korhonen, Tuija Elina, osastosihteeri, Äänekoski

Koskinen, Jouni Mikael, lentokonemekaanikko, Kangasala

Koskinen, Kai Mikael, asentaja, Parkano

Kosola, Pia Marjut, sihteeri, Helsinki

Kotanen, Katri Irmeli, sihteeri, Ähtäri

Kurki, Marita Irmeli, varastomestari, Mikkeli

Kuusisto, Jorma Rainer, yliasentaja, Parkano

Köykkä, Raija Hannele, arkistosihteeri, Vaasa

Laurila, Reima Tapani, asentaja, Kouvola

Lehto, Timo Matias, trukinkuljettaja, Vaasa

Lehtonen, Maria Hannele, toimistosihteeri, Rovaniemi

Lemmetty, Teija Marjatta, materiaalisihteeri, Tampere

Leppänen, Ilkka Antero, lentokonemekaanikko, Rovaniemi

Liukkonen, Tomi Tapani, varastomestari, Hartola

Lukala, Jarkko Antero, ylipursimies, Turku

Luoma, Anu Inkeri Karoliina, osastosihteeri, Mikkeli

Löfman, Riina Celia, osastosihteeri, Kouvola

Mankinen, Erkki Iikka, ylivääpeli, Vaala

Manner, Markku Ossian, toimistosihteeri, Mikkeli

Metsomäki, Arto Herman, varastomestari, Seinäjoki

Mikkola, Ragni Margit, henkilöstösihteeri, Kouvola

Mikkonen, Kirsi Hannele, sihteeri, Siilinjärvi

Muranen, Seppo Olavi, varastomestari, Tervola

Myllylä, Sirpa Helena, taloussihteeri, Rovaniemi

Mäkinen, Eeva-Maija Irmeli, arkistosihteeri, Kouvola

Mäkinen, Markku Heikki Juhani, varastonhoitaja, Hämeenlinna

Mäkiranta, Pirjo Anneli, henkilöstösihteeri, Ikaalinen

Mäkynen, Tapani Henrik, varastonhoitaja, Ilmajoki

Neitola, Alpo Akseli, metsuri, Sodankylä

Neuvonen, Susanna Pia, toimistosihteeri, Sipoo

Nieminen, Tuula Marjut, osastosihteeri, Hämeenlinna

Nietula, Heikki Esa, yliasentaja, Rovaniemi

Nokelainen, Pekka Heikki Kaleva, merivartija, Tampere

Nuottakari, Tuula Anneli, arkistosihteeri, Iittala

Ollila, Esko Kustaa, lentovarustehuoltaja, Rovaniemi

Pakarinen, Sirpa Susanna, sotilasammattihenkilö, Helsinki

Pakarinen, Tarja Tuulikki, koulutussihteeri, Helsinki

Parkkali, Tiina Kaarina, taloussihteeri, Mikkeli

Peltonen, Päivi Irmeli, kirjastosihteeri, Hyvinkää

Peltonen, Riitta Anneli, arkistosihteeri, Hämeenlinna

Peränen, Päivi Kristiina, osastosihteeri, Tikkakoski

Pikkarainen, Marja-Liisa, osastosihteeri, Mikkeli

Pilvilä, Harri Tapani, henkilöstösihteeri, Riihimäki

Pokela, Anita Marjatta, ATK-tukihenkilö, Jyväskylä

Pokka, Pertti Kalle Juhani, lentokonemekaanikko, Tampere

Pöllänen, Seppo Kalevi, asentaja, Riihimäki

Ryynänen, Eija Helinä, atk-tukihenkilö, Kontiolahti

Räsänen, Juha-Pekka, atk-tukihenkilö, Joensuu

Saarenmäki, Rauha Elina Annikki, peruskoulun lehtori, Helsinki

Saarinen, Reijo Kalervo, työnjohtaja, Toivakka

Saksanen, Pauli Markku Tapani, ajojärjestelijä, Turku

Salmi, Veli Matti, ylivääpeli, Tervola

Salonen, Anne Marika, osastosihteeri, Kangasala

Salonen, Pasi Juhani, laboratoriomestari, Lakiala

Salonen, Tuula Anneli, palkkasihteeri, Riihimäki

Sandbacka, Simo Olavi, nosturinkuljettaja, Lieto

Simolin, Paula Aulikki, osastosihteeri, Hämeenlinna

Sipponen, Raija Anneli, ATK-tukihenkilö, Helsinki

Sirviö, Ulla Maarit Anneli, taloussihteeri, Kajaani

Slotte, Kirsi-Marja Kaarina, graafikko, Siuntio

Sääskilahti, Mikko Pietari, vanhempi asentaja, Rovaniemi

Talka, Päivi Susanna, sotilasammattihenkilö, Kotka

Tamminen, Tuula Katriina, toimistosihteeri, Lappeenranta

Taskinen, Kari Juhani, ATK-tukihenkilö, Kuopio

Tekkala, Ritva Hellevi, osastosihteeri, Uurainen

Tikkanen, Jouko Martti, ylipursimies, Kirkkonummi

Tolonen, Helmi Kyllikki, sotilaskotisisar, Sodankylä

Torkko, Henry Jaakko Juhani, linja-auton kuljettaja, Laihia

Tulikorpi, Ismo, vahtimestari-suntio, Espoo

Tyyskä, Esa Pertti, asentaja, Kouvola

Vehviläinen, Tuula Anna-Liisa, toimistonhoitaja, Köyliö

Viinikainen, Juha Petri, varastomestari, Jyväskylä

Voutilainen, Reino Johannes, kiinteistöesimies, Kuopio

Väkevä, Ari Petri, rajavartija, Imatra

Ylivaara, Irmeli Eila Sisko, toimistosihteeri, Sodankylä

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aalto, Pirjo Anneli, toimistosihteeri, Helsinki

Aaltovirta, Jarmo Martti Petteri, vanhempi rajatarkastaja, Savukoski

Aho-Mantila, Raija Tuulikki, sotilaskotisisar, Kankaanpää

Ahonen, Sami Antero, ylivääpeli, Kangasala

Ala-Riihimäki, Mika-Petri Jaakko, rajavartija, Ilomantsi

Alitalo, Elli Kaarina, sotilaskotisisar, Kankaanpää

Angeli, Tero Markku, koiranohjaaja, Inari

Angeria, Jarmo Tapio, metallityöntekijä, Kajaani

Antikainen, Arto Johannes, asentaja, Kuopio

Arpiomäki, Päivi Anneli, kokki, Keuruu

Elomaa, Airi Annikki, hammashoitaja, Hämeenlinna

Flygtman, Marko Tapani, varastonhoitaja, Kouvola

Hakala, Lea Maria, kampaaja, Salo

Hakuli, Maria Kristiina, lennonneuvoja, Kouvola

Halonen, Eila Annikki, toimistosihteeri, Riihimäki

Harju-Aho, Sari Marjut, aluesihteeri, Salla

Heikkinen, Mika Vihtori, vääpeli, Yli-Ii

Heiskanen, Hannu Tapani, rajavartija, Vieremä

Hintikka, Pekka Markus, vääpeli, Kuopio

Holvisola, Tarja Sylvi Hannele, kokki, Säkylä

Hyyryläinen, Petri Alpo Ilari, asentaja, Kouvola

Hänninen, Reima Matias, koiranohjaaja, Salla

Härkönen, Aarne Jukka, rajavartija, Nurmes

Härkönen, Seppo Antero, ylirajavartija, Joensuu

Isometsä, Kari Tuomas, vanhempi rajavartija, Kolari

Issakainen, Jukka Aleksi, rajavartija, Joensuu

Jaskanen, Kari Pekka, asentaja, Liperi

Jämiäluoma, Pirkko Anneli, varastonhoitaja, Jämijärvi

Järvinen, Anu Helena, toimistosihteeri, Kouvola

Järvinen, Sonja Margit, kokki, Kankaanpää

Kaikkonen, Mika Olavi, rajavartija, Kajaani

Kallioinen, Kai Juhani, vahtimestari, Loppi

Karvo, Sisko Irmeli, varastonhoitaja, Ilmajoki

Kervinen, Marko Veli Juhani, rajavartija, Joensuu

Keränen, Jouko Olavi, varastonhoitaja, Rovaniemi

Kettunen, Olavi, elektroniikka-asentaja, Imatra

Kiviö, Jouko Kalevi, varastonhoitaja, Kouvola

Koivula, Marko Tapani, vääpeli, Rovaniemi

Korhonen, Jyrki Juhani, vääpeli, Kuopio

Korkeakoski, Helvi Tellervo, lataamotyöntekijä, Haapajärvi

Korkeamäki, Markku Juhani, kuorma-auton kuljettaja, Parkano

Koskela, Pertti Tapio, rajavartija, Lappeenranta

Koskinen, Esa Tapio, vanhempi rajavartija, Pello

Koukku, Juha Kaarlo, vääpeli, Helsinki

Kukkonen, Helena Marjatta, taloussihteeri, Riihimäki

Kulmala, Mari Kaarina, sihteeri, Vantaa

Kurki, Anne Marita, piirtäjä, Kuopio

Kurtto, Ari Pekka, varastonhoitaja, Kouvola

Kuusela, Veijo Matti, asentaja, Jyväskylä

Kyllönen, Juha Markus, asentaja, Suomussalmi

Lahtela, Marko Jaakko, rajavartija, Kuusamo

Lappalainen, Ari Pekka Juhani, asentaja, Kouvola

Lappalainen, Petteri, vanhempi rajavartija, Inari

Leppäkangas, Matti Johannes, autonasentaja, Keuruu

Lindbergh, Olli Juhani, varastonhoitaja, Tampere

Lindqvist, Lempi Kaarina, sotilaskotisisar, Pori

Lintula, Kauko Juhani, varastonhoitaja, Parkano

Lähdesmäki, Eero Sakari, varastonhoitaja, Hämeenlinna

Makkonen, Tomi Antero, vääpeli, Kuopio

Manninen, Sirkku Hannele, varastonhoitaja, Jyväskylä

Manninen, Tero Mikko, vääpeli, Pieksämäki

Merivaara, Kimmo Vilhelm, pursimies, Helsinki

Metso, Vesa Petri, rajavartija, Lappeenranta

Miettinen, Kimmo Antero, asentaja, Varkaus

Miettinen, Markku Juhani, varastomies, Kuopio

Muotka, Jukka-Pekka, vanhempi rajavartija, Muonio

Murtoaro, Esa Rudolf Johannes, ylivääpeli, Lappeenranta

Myllyaho, Jarkko Tapio, ylivääpeli, Muurame

Myllyharju, Esa Juhani, vanhempi rajavartija, Enontekiö

Niska, Juha Einari, vanhempi rajavartija, Rovaniemi

Nissinen, Teijo Tapio, vääpeli, Pyhäjärvi

Niva, Kari Olavi, vuoropäällikkö, Inari

Niveri, Kirsi Maarit Terttuli, ravitsemistyöntekijä, Vekaranjärvi

Nurminen, Leena, sotilaskotisisar, Hämeenlinna

Nurmio, Jyrki Ilari, lentokonemekaanikko, Tampere

Nättinen, Leo Pirkka Samuli, vääpeli, Jyväskylä

Palo, Paavo Juhani, elektroniikka-asentaja, Rovaniemi

Palovaara, Tauno Johannes, koiranohjaaja, Kolari

Pantsar, Vesa Mikael, rikostutkija, Kolari

Pennanen, Mika Esa Matias, vääpeli, Hämeenlinna

Pihlman, Marja-Leena, sotilaskotisisar, Hattula

Pohjanen, Raimo Kalervo, merivartija, Turku

Pulkkinen, Matti Tapani, rajavartija, Kuhmo

Puolitaival, Sinikka Irja Marjatta, kodinhoitaja, Naantali

Pyy, Sami Jussi, vääpeli, Hyvinkää

Raatikainen, Jari Tapani, vääpeli, Laukaa

Rasku, Teija Pirkko Maaria, varastonhoitaja, Ilmajoki

Rautanen, Sirkka Anneli, toimistosihteeri, Sodankylä

Rautavuori, Ossi Antero, ylivääpeli, Nokia

Rautiainen, Marianne, toimistosihteeri, Espoo

Riipinen, Tuomo Toivo Olavi, autonkuljettaja, Jyväskylä

Ringman, Riitta, sotilaskotisisar, Hämeenlinna

Rissanen, Tero Erkki Henrik, vääpeli, Eura

Ruotsalainen, Risto Aarne Olavi, lentokonemekaanikko, Lapinlahti

Räsänen, Marko Olavi, rajavartija, Suomussalmi

Saarelainen, Seija Riitta, toimistosihteeri, Joensuu

Saariniemi, Jorma Kalervo, vanhempi rajavartija, Salla

Saastamoinen, Annikki, ravintolapäällikkö, Kuopio

Saraniemi, Arvo Heikki, varastonhoitaja, Rovaniemi

Seppä, Sirkka-Liisa Kyllikki, varastonhoitaja, Säkylä

Seppänen, Meeri Sofia, sotilaskotisisar, Kajaani

Seppänen, Pekka Kalervo, rajavartija, Suomussalmi

Siltala, Hannu Olavi, asentaja, Kouvola

Similä-Kuukasjärvi, Kaarina, toimistosihteeri, Sodankylä

Siren, Mirja, sotilaskotisisar, Kouvola

Strandman, Tomi Krister, rajavartija, Liperi

Stålhammar, Eetu Samuli, lentokonemekaanikko, Orivesi

Suurhasko, Teuvo Tapani, vääpeli, Lahti

Sysimetsä, Maija-Liisa, ravitsemistyönjohtaja, Rovaniemi

Tapaninen, Maria-Liisa, sotilaskotisisar, Sodankylä

Tarnanen, Raimo Pekka Tapani, vanhempi kunnossapitoammattimies, Kontiolahti

Tauriainen, Jyrki Tapio, rajavartija, Kuusamo

Tirronen, Pentti Kalevi, varastonhoitaja, Helsinki

Tolonen, Jouni Tapani, ylivääpeli, Siilinjärvi

Tolvanen, Tuula Anneli, taloussihteeri, Siilinjärvi

Turtiainen, Lahja Anneli, lataamotyöntekijä, Keuruu

Wallenius, Mikko Petteri, varastonhoitaja, Tampere

Vanhanen, Juha Erik, vahtimestari, Vantaa

Vanne, Taito Olavi, vanhempi laitosmies, Hattula

Wesslin, Airi Helena, emäntä, Inari

Viitanen, Seija Sinikka, varastonhoitaja, Parola

Virkkula, Jarmo Tapani, vuoropäällikkö, Rovaniemi

Virsu, Ritva Liisa, sotilaskotisisar, Kouvola

Vittaniemi, Pertti Kaarlo, huoltoasentaja, Rovaniemi

Väätäinen, Jorma Tapio, varastonhoitaja, Kuopio

Ylinen, Vuokko Pirjo Riitta, ravitsemistyönjohtaja, Niinisalo

Ylitalo, Janne Mikael, varastonhoitaja, Hämeenlinna

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Alaluusua, Alpo Iivari, ylikersantti, Kemijärvi

Belov, Mirja Sinikka, laitossiivooja, Tuusula

Huhtala, Keijo Juhani, varastomies, Köyliö

Hämäläinen, Kari Olavi, autonkuljettaja, Kirkkonummi

Kujala, Sirpa Helena, sairaala-apulainen, Hattula

Kyllönen, Seija Anita, siivooja, Kajaani

Martin, Tamara Tanja Kyllikki, ravitsemistyöntekijä, Syväjärvi

Niininen, Arsi Johannes, kiinteistönhoitaja, Jyväskylä

Nurminen, Terttu Annikki, tekstiilihuoltaja, Säkylä

Parkkila, Timo, lataamotyöntekijä, Haapajärvi

Rekola, Sari Johanna, laskuvarjohuoltaja, Kouvola

Tapalinen, Uljas Antero, varastotyöntekijä, Tervola

Venäläinen, Jaana Maarit Johanna, sotilasammattihenkilö, Kuopio

Verlin, Tero Tapani, ylikersantti, Ähtäri

Yltiö, Pirjo Orvokki, ravitsemistyöntekijä, Keuruu